Czy rozbudowa Centrum Onkologii wpływa na leczenie pacjentów?

Jaki jest stan prac przy rozbudowie COZL i czy to wpływa na pacjentów? Prezentujemy stanowisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Na antenie Radia Plus Lublin wojewoda lubelski 22 stycznia mówił m.in. o efektywnym leczeniu nowotworów i powstaniu NIO.

- Nie potrzeba nam kolejnego szpitala ale centrum z prawdziwego zdarzenia - mówił o Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. W związku z tym publikujemy stanowisko marszałka, a niebawem przedstawimy stanowisko Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

- Jeśli chodzi o stopień zaawansowania robót na budowie, to zgodnie z zawartą umową, trwają prace związane ze sporządzeniem szczegółowej inwentaryzacji wykonanych robót oraz przygotowaniem kosztorysów i dokumentacji technicznej do przetargu z zakresem prac dla przyszłego Wykonawcy. Na 10 stycznia 2018 r. wykonawca kończy prace pomiarowo-inwentaryzacyjne i przystępuje do kosztorysowania robót pozostałych do wykonania. Przewidywany termin zakończenia prac pomiarowo-inwentaryzacyjnych to koniec stycznia 2018 r. – informuje Beata Górka, rzecznik prasowa Marszałka Województwa Lubelskiego.

Jak podkreśla pani rzecznik, dyrekcja COZL jest zobowiązana składać samorządowi województwa comiesięczny raport z wykonania i postępu prac. Ostatni raport wpłynął 10 stycznia.

- Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z dyrekcją COZL. Z uwagi jednak na to, że szpital posiada odrębną osobowość prawną, co wynika wprost z ustawy o działalności leczniczej, zarządza nim kierownik jednostki, a nie marszałek. Dlatego też szczegółowe i najaktualniejsze informacje można uzyskać w COZL - wyjaśnia.

Zapytaliśmy również o obecną sytuację związaną z wpływem rozbudowy szpitala na jakość leczenia pacjentów onkologicznych.

- Rozumiem, że pod hasłem „obecna sytuacja” należy rozumieć przerwę w prowadzeniu robót budowlanych. Rozbudowa Centrum i leczenie pacjentów to dwie zupełnie odrębne rzeczywistości. Przeciągająca się sytuacja z wykonawstwem nie ma najmniejszego wpływu na jakość leczenia. Wręcz przeciwnie, po zakończeniu dotychczasowych etapów rozbudowy udało się zapewnić pacjentom bardziej komfortowe warunki. Szpital dysponuje wykwalifikowanym personelem medycznym i dobrym sprzętem, stąd informacje, jeśli w ogóle takowe się w poważnych źródłach pojawiają, dotyczące obniżenia poziomu leczenia są nieprawdziwe. Szpital diagnozuje, leczy, nikogo nie odsyła z kwitkiem. Nic, co wiąże się z rozbudową, nie odbywa się kosztem pacjentów - precyzuje pani rzecznik.

Wojewoda lubelski 22 stycznia na antenie radia Plus zaznaczył, że ma 30 mln zł na dokończenie budowy i doposażenie COZL. Podkreślił przy tym, że dokończenie prac zależy od organu prowadzącego czyli Zarządu Województwa Lubelskiego. Zapytaliśmy zatem również o tę kwestię.

- 30 mln złotych to bardzo znacząca kwota w przypadku każdej budowy, również COZL. Czy jest to kwota wystarczająca na dokończenie, będziemy wiedzieć po rozstrzygnięciu przetargu - podsumowuje rzecznik prasowa Marszałka Województwa Lubelskiego.

Czytaj także:

Perspektywy dla pacjentów onkologicznych

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..