Nowy numer 21/2020 Archiwum

Był mistrzem skracania dystansu

Dr hab. Dariusz Wadowski, adiunkt w Katedrze Medialnej Komunikacji Społecznej w IDiKS KUL, mówi o śp. prof. Leonie Dyczewskim OFM Conv.

Ks. Rafał Pastwa: W lutym przypada druga rocznica śmierci o. prof. Leona Dyczewskiego. To osoba wyjątkowa pod wieloma względami. Pytałem w różnych środowiskach, kto był jego najbliższym współpracownikiem. Odpowiadano mi: „jego umiłowanym uczniem był Wadowski”. Co sobie uświadomiłeś, gdy odszedł?

Dr hab. Dariusz Wadowski: To, że zostałem przez niego uformowany. Był moim mistrzem. Znaliśmy się blisko trzydzieści lat. Mogłem czerpać od niego wiedzę i wartości. W ostatnich latach przed śmiercią ojciec profesor był już poza Lublinem, a kontakt stał się nieco luźniejszy, jednak regularnie rozmawialiśmy przez telefon.

Spotykaliście się również w ramach Stowarzyszenia „Akademia Społeczna”.

Był jego twórcą. Nawet gdy już nie mieszkał w Lublinie, nadal przyjeżdżał z Łodzi, żeby pobyć z nami dwie godziny. Tylko po to. To pokazuje, jak bardzo zależało mu na kontakcie.

Pamiętasz wasze pierwsze spotkanie?

Na studiach w ramach zajęć fakultatywnych zapisałem się na zajęcia z socjologii kultury do o. prof. Dyczewskiego.

Wyróżniał się czymś szczególnym?

I tak, i nie. Był profesorem wymagającym, ale wtedy było standardem, że wymagano więcej od młodych niż dzisiaj.

Dostępne jest 27% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama