Nowy numer 23/2020 Archiwum

W żadnym lesie takie nie jest…

W związku z 27. rocznicą kradzieży relikwii Drzewa Krzyża Świętego lubelscy dominikanie zorganizowali trzydniową modlitwę przebłagalną. W tym czasie po raz pierwszy zaprezentowano film „Świętokradztwo”.

Jeden z największych fragmentów krzyża, na którym umarł Chrystus, przez sześć wieków przechowywano w klasztorze dominikanów przy ul. Złotej w Lublinie. Relikwię skradziono w nocy z 9 na 10 lutego 1991 roku. Święta pamiątka miała kształt krzyża greckiego o wymiarach 30 cm na 30 cm i była gruba na kilka centymetrów. Została wydzielona z krzyża, który w IV wieku odnalazła w Jerozolimie św. Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Wiadomo, że z Konstantynopola poprzez Kijów trafiła do Lublina w średniowieczu. Dzięki niej klasztor dominikanów zyskał niezwykłe znaczenie na duchowej mapie Europy.

Skłoń gałązki, drzewo święte

Autentyczność relikwii Krzyża Świętego identyfikowano m.in. poprzez badanie rodzaju drewna.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama