Nowy numer 48/2020 Archiwum

Szukam swego miejsca w życiu

Czy jestem tam, gdzie powinienem? Czy robię to, czego chcę, czy to, czego oczekują ode mnie inni? Jaki plan ma Pan Bóg dla mojego życia? To pytania, na które młodzi szukają odpowiedzi z księdzem i psychologiem.

Łukasz niedawno skończył studia i podjął pracę, nie ma jednak pewności czy to, co robi, jest rzeczywiście dla niego najlepsze. Przychodząc na dni skupienia, zyskuje odpowiedzi na różne pytania.

- W codziennym zabieganiu dobrze się czasami zatrzymać, znaleźć czas na bycie ze samym sobą i Panem Bogiem. To sprawia, że w przyszłość spoglądam bez lęku, mam więcej radości w sobie i pewności, że nie jestem sam - mówi Łukasz uczestniczący w dniu skupienia.

Ania rozeznaje, czy Pan Bóg chce ją widzieć w jakiejś wspólnocie. Przyznaje, że zastanawia się nad życiem zakonnym, ale to wciąż czas rozeznawania. Podobnie w przypadku wielu innych młodych ludzi u progu dorosłości pojawiają się pytania o to, co chcą w życiu robić. Od odpowiedzi zależy ich przyszłość.

- Każdy w pewnym momencie musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czego w życiu chce. Nie jest to łatwa sprawa, szczególnie jeśli inni mają wobec nas oczekiwania niekoniecznie zgodne z naszymi. Dlatego ważne jest przyjrzenie się samemu sobie, a jeśli robimy to w świetle Bożego słowa, odkrywając Boży plan dla naszego życia, zwyczajnie łatwiej nam podejmować decyzje - mówi Katarzyna Krasnodębska psycholog prowadząca warsztaty dla młodych w ramach dnia skupienia organizowanego przez Siostry Wynagrodzicielki Serca Jezusa w Lublinie.

Pomysł, by połączyć dzień skupienia z warsztatami psychologicznymi przyniosło życie. Siostry prowadzą dom dziecka, w którym pojawia się wiele młodych osób jako wolontariusze. To okazja nie tylko do pomocy przy najmłodszych podopiecznych, ale i do rozmowy o codziennym życiu i różnych ważnych sprawach.

Warsztaty z psychologiem odbywają się w ramach dni skupienia   Warsztaty z psychologiem odbywają się w ramach dni skupienia
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
- Widząc rozterki młodych ludzi, którzy zadają sobie wiele pytań o Boga, wiarę, sens, ale także zdając sobie sprawę z rożnych emocjonalnych problemów młodzieży, która czasem nie może odnaleźć się w swoim środowisku postanowiłyśmy działać dwutorowo, czyli zająć się i stroną duchową, i emocjonalną, zapraszając do prowadzenia naszych spotkań zarówno psychologa, jak i kapłana. Tak w ubiegłym roku rozpoczęły się w naszym domu systematyczne, średnio comiesięczne, dni skupienia, które kontynuujemy  i w tym roku. Zatytułowałyśmy je "Poznaj serce Boga" - mówią siostry.

Na spotkania zaproszeni są zarówno młodzi ze szkół średnich, jak i studenci oraz osoby pracujące. Kolejne planowane jest 14 kwietnia w domu sióstr przy ulicy Judyma 47 w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama