Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nowa ewangelizacja w archidiecezji lubelskiej połączy różne wspólnoty

Choć pochodzą z różnych grup, łączy ich jedno: chcą ewangelizować. Już 17 marca spotkają się podczas organizowanego w Lublinie Dnia Jedności.

Spotkanie w kościele Matki Bożej Latyczowskiej patronki nowej ewangelizacji organizuje Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w naszej archidiecezji. Obędzie się ono pod hasłem "Jednego Ducha - Jednej Myśli".

To pierwsze tego typu spotkanie, choć wcześniej tego rodzaju wydarzenia w Lublinie miewały miejsce.

- Inicjatywa "Przystanek Jezus" organizowała przez kilka lat fora ewangelizacyjne - wyjaśnia ks. Michał Zybała, koordynator archidiecezjalny ds. nowej ewangelizacji. - Ich celem było zgromadzenie członków wspólnot, które w swoim charyzmacie mają właśnie ewangelizację, ale chodziło też o to, by się razem spotkać, pomodlić i zapytać siebie nawzajem oraz Pana Boga czego od nas oczekuje - opowiada ks. Michał. 

Na bazie tych spotkań powstał projekt ewangelizacyjny "Źródło", który od czterech lat z powodzeniem realizowany jest na terenie naszej archidiecezji.

- W "Źródło" zaangażowani są ludzie z różnych wspólnot, dzięki temu widzimy, że można robić coś razem niekoniecznie według własnego charyzmatu - wyjasnia ks. Zybała. -  Ten projekt na pewno nie istniałby, gdyby miała go prowadzić jedna, konkretna wspólnota - dodaje. 

Dlatego też Zespół ds. Nowej Ewangelizacji wyszedł z inicjatywą, żeby raz do roku wszyscy ludzie, którzy zaangażowani są w jakikolwiek sposób w szerzenie nowej ewangelizacji mogli się razem pomodlić, ale też zobaczyć i policzyć.

- Nie ma w Kościele takiej płaszczyzny, gdzie ludzie, których łączy jeden charyzmat a pochodzą z różnych denominacji kościelnych, mogliby się spotkać - zauważa ks. Michał. - Wspólnoty spotykają się najczęściej jedynie wewnątrz swoich struktur, a my chcemy, by wszyscy, którym bliska jest nowa ewangelizacji mogli raz w roku pobyć ze sobą. 

Jak zaznacza ks. Zybała wydarzenie, które odbędzie się 17 marca pod hasłem Dzień Jedności, nie będzie jakimś spektakularnym wydarzeniem.

- Chcemy spotkać się w prosty sposób. Będzie uwielbienie, katecheza oraz Msza św. pod przewodnictwem naszego pasterza abp Stanisława Budzika. To tak na dobry początek. Zobaczymy, co z tego dalej wyniknie - dodaje kapłan.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy zaangażowani w dzieło nowej ewangelizacji. 
 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama