Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ks. Mariusz Salach: Młodzi chcą słuchać osobistych doświadczeń

Jak mówić do młodych żeby chcieli słuchać? Najlepiej dzielić się osobistym doświadczeniem wiary i nauką popartą życiem uważa duszpasterz.

Czy jako młody chłopak uczestniczył ksiądz w dniach skupienia?

Wyjazdy na dni skupienia rozpoczęły się u mnie od kiedy wstąpiłem do Ruchu Światło-Życie. Było to w wieku około 17 lat. Wcześniej, chociaż byłem ministrantem i lektorem, nie wiedziałem nawet o istnieniu czegoś takiego jak dni skupienia. Od kiedy zacząłem formować się w oazowej grupie młodzieży, wtedy, razem z kolegami i koleżankami, zaczęliśmy wyjeżdżać w wakacje na 15-dniowe rekolekcje, a w ciągu roku jeździliśmy na weekendowe dni skupienia nazywane Oazami Modlitwy. Był to dla mnie czas duchowego umocnienia, spotkania się ze wspaniałymi kolegami i koleżankami z różnych miejscowości oraz poznawania i pogłębiania pewnych zagadnień związanych z życiem z Bogiem, czy życiem we wspólnocie Kościoła. Pamiętam, że na te dni skupienia jeździliśmy (ok. 100 km) całą naszą grupą oazową z wielką radością i czułem, że wszyscy mamy podobnego ducha, że łączy nas zaangażowanie w coś pięknego i ważnego.

Jak mówić młodym o Bogu, żeby chcieli słuchać?

Wydaje mi się, że młodzi ludzie doceniają, gdy osoba mówiąca im o Bogu dzieli się z nimi własnym, osobistym doświadczeniem wiary i mówi o tej relacji z Bogiem szczerze, wprost, nie pomijając trudności czy odczuwanych ludzkich słabości. Staram się też mówić o Bogu i o sprawach wiary w sposób pozytywny, to znaczy ukazując przede wszystkim ich wartość i piękno oraz koncentrując się na istocie sprawy.

Rozmowa z ks. Mariuszem Salachem w kolejnym lubelskim "Gościu Niedzielnym".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama