GN 42/2020 Archiwum

Za krzyżem po lubelskiej Starówce

Stoją w bramach, obserwując tych, którzy idą za krzyżem. Większość nie wie, że idący modlą się właśnie za nich. Wie to Pan Bóg, który robi użytek z abstynencji członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Od ponad 20 lat po lubelskiej Starówce, w jeden z piątków Wielkiego Postu, idzie Droga Krzyżowa w intencji uzależnionych, ich rodzin i bliskich. Ci, którzy zdecydowali się podpisać Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, polegającą m.in. na abstynencji od alkoholu, chcą wspierać tych, którzy uwikłali się w różne uzależnienia, ale chcą też być po prostu wolni.

- Nie chodzi tylko o to, by nie pić. Chodzi też o to, by nie stawiać alkoholu, nie kupować go i nim nie częstować. Krucjata pomaga stać się człowiekiem wolnym od różnych nałogów i jest ofiarą złożoną Bogu w intencji tych, którzy mają problem z jakimś zniewoleniem – mówi Małgorzata Klejszmit z lubelskiej Diakonii Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie.

Okazuje się, że drogi do krucjaty są bardzo różne. Jedni podpisują deklarację w konkretnej intencji kogoś uzależnionego, inni ofiarują swoją abstynencję Bogu bez wskazania na coś, czy kogoś szczególnego. Wszyscy są zgodni co do tego, że krucjata przede wszystkim im przyniosła pokój, a komu pomogła jeszcze, wie Pan Bóg.

Co roku do krucjaty przystępuje w naszej diecezji ponad 100 osób. To głównie ludzie młodzi, którzy, wbrew opinii świata, chcą w ten sposób dać świadectwo wiary i wesprzeć potrzebujących.

- Najwięcej osób podpisuje deklaracje podczas rekolekcji wakacyjnych Ruchu Światło-Życie, gdzie wyjaśniane są zasady krucjaty, jej cel i sens. Zwykle poparte jest to świadectwem kogoś, kto jest członkiem KWC. To ludzi przekonuje, że warto podjąć się abstynencji nie tylko dla własnego dobra, ale też dlatego, że moja trzeźwość może być komuś innemu bardzo potrzebna - mówi ks. Przemysław Ruszniak, odpowiedzialny za Diakonię Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie, organizatora dorocznej Drogi Krzyżowej po ulicach Starego Miasta.

W tym roku każdy, kto chciałby szczególnie włączyć się w modlitwę za uzależnionych i ich rodziny, zaproszony jest 16 marca w piątek na godz. 17.00 pod lubelską katedrę, skąd na Starówkę wyruszy Droga Krzyżowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama