- Nie szukajmy fałszywych proroków, ale zwróćmy uwagę na nasze serca, które obojętnieją - mówił abp Wojciech Polak podczas drugiego dnia rekolekcji akademickich na KUL.
Arcybiskup Wojciech Polak wczoraj rozpoczął wielkopostne nauczanie w kościele akademickim KUL. W drugim dniu rekolekcji słuchali go nie tylko studenci, ale także nauczyciele akademiccy oraz mieszkańcy całego Lublina.
- Trzeba nieustannie przypominać o sercu, o duchowym ludzkim wnętrzu i podkreślać, że ono stanowi o prawdziwej wielkości człowieka - zaznaczał arcybiskup.
- Trzeba też jednak z całą pokorą ostrzegać przed wewnętrznym wypaczeniem serca, przestrzegać przed jego znieprawieniem, przed nieuporządkowanymi przywiązaniami - podkreślał arcybiskup.
Prymas Polski zwracał uwagę, że jesteśmy nieustannie bombardowani przez różne pokusy, które mają za zadanie osłabić naszą wiarę w sens zaufania Panu Bogu.
To przede wszystkim pokusy tzw. "zaklinaczy węży" i pokusy "szarlatanów" - mówił arcybiskup, przywołując słowa papieża Franciszka.
- "Zaklinacze węży" to wszystko to, co wykorzystuje przeciw nam nasze emocje, co gra na naszych zmiennych nastrojach, zranionych uczuciach, potrzebach, niezaspokojonym pragnieniu serca. Szczególnie atrakcyjne jest to, co bierzemy za szczęście, a co jest jedynie chwilową przyjemnością - wyjaśniał hierarcha.
Według arcybiskupa Polaka, współczesny świat podaje nam przeróżne, często wyrafinowane środki znieczulające ból naszej ludzkiej egzystencji, naszego życia.
- Obserwujemy tego dziś skutki w życiu społecznym - zaznaczał. - Rodzi się przemoc obracająca się przeciw tym, których uważa się za zagrożenie czyli: dzieciom nienarodzonym chorym, ludziom starym, cudzoziemcom czy bliźnim nie odpowiadającym naszym oczekiwaniom. .
Oprócz "zaklinaczy węży" - jak wyjaśniał prymas - są też pokusy "szarlatanów" czyli wszystko to, co proponuje nam łatwe i natychmiastowe sposoby zaradzania cierpieniom i różnym trudnym życiowym sytuacjom.
"Szarlatańska" pokusa to, jak zaznaczał arcybiskup, także życie wirtualne oraz przyjmowanie nowych propozycji rzeczy bez wartości, które odbierają nam godność, wolność, zdolność kochania.
Prymas swoją naukę wygłosi jeszcze jutro w czasie dwóch Mszy św. w kościele akademickim KUL o godz. 12.30 oraz o 19.00