Nowy numer 2/2021 Archiwum

Spotkanie wokół książki "Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie"

W wydarzeniu będzie uczestniczył prof. Jacek Leociak, autor książki i autorytet naukowy.

„Wiem doskonale, że Polacy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Robiły to także siostry zakonne, robili to również księża diecezjalni (dawniej mówiło się świeccy) i zakonnicy. Dużo się na ten temat pisze. Sam napisałem książkę o pomocy Żydom, zatytułowaną Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów (2010). Spory w niej rozdział poświęciłem ratowaniu w klasztorach. Według danych z 2007 roku wśród Polaków uhonorowanych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest czterdzieści sióstr zakonnych i dwudziestu księży. Na swoich kartkach starałem się jednak notować to, o czym pisze się rzadziej” - zaznacza autor.

- Spotkanie z prof. Jackiem Leociakiem, historykiem literatury, założycielem Centrum Badań nad Zagładą Żydów, będzie dotyczyło najnowszej jego książki zatytułowanej: „Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie”. Rozmowę z autorem przeprowadzi ks. prof. Alfred Wierzbicki. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek 12 kwietnia w sali czarnej w Bramie Grodzkiej o 17.00 - informuje Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.


Jacek Leociak (ur. 1957) – profesor, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członek założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”. Opublikował: Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście (wspólnie z Barbarą Engelking), Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji, Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów, Spojrzenia na warszawskie getto. Zajmuje się różnymi formami zapisu doświadczeń granicznych (w tym doświadczenia Zagłady). Razem z Barbarą Engelking przygotował koncepcję galerii „Zagłada” w Muzeum POLIN.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama