Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wiceminister Stawiarski przekazał darowiznę na lubelską Caritas w kwocie 45.346, 67 PLN

Opozycja i część opinii publicznej uważa, że nagrody powinny wrócić do budżetu – bo dzięki wysokim darowiznom ministrowie unikają płacenia podatków.

Po zapowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości, że ministrowie przekażą otrzymane nagrody na cel społeczny, a konkretnie na Caritas - wiceminister sportu i turystyki – Jarosław Stawiarski przekazał na Caritas Archidiecezji Lubelskiej darowiznę w wysokości 45.346, 67 PLN. Przekazana kwota stanowi sumę nagród za rok 2016 i 2017. Poinformował o tym na swoim profilu facebookowym.

Wiceminister Stawiarski przekazał darowiznę na lubelską Caritas w kwocie 45.346, 67 PLN   Potwierdzenie transakcji bankowej Jarosław Stawiarski /Facebook „Informuję, że w dniu dzisiejszym przekazałem na rzecz CARITAS Archidiecezji Lubelskiej darowiznę w wysokości 45 346,67 zł. Jest to suma nagród jakie otrzymałem za pracę Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki w 2016 r. – 11 343,18 zł i w 2017 r. – 34 003,49 zł. Cieszę się, że te pieniądze wspomogą najbardziej potrzebujących mieszkańców Lubelszczyzny”.

Część opozycji i opinii społecznej uważa jednak, że ministrowie powinni zwrócić otrzymane nagrody z powrotem do budżetu państwa. Inni z kolei twierdzą, że jeśli darowizny miałyby trafić na cele społeczne, to sami ministrowie powinni wybrać organizację, którą chcą wesprzeć. Dodatkowo podkreśla się, że przekazana darowizna pomniejsza zobowiązania podatkowe posłów – co jest jednak formą nagrody.

Z pewnością elementem pozytywnym zaistniałej sytuacji jest to, że zmianie może ulec wieloletni, niejasny i nieprzejrzysty system nagradzania polityków.

Publikujemy również oświadczenie ks. Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska W związku z informacją o zamiarze przekazania nagród ministerialnych na rzecz Caritas, która zostało opublikowane na stronie caritas.pl:

W związku z informacją o zamiarze przekazania nagród ministerialnych na rzecz Caritas, pragnę podkreślić, że Caritas przyjmuje tylko i wyłącznie dobrowolne datki na cele charytatywne. Zamiar przekazania wspomnianych środków na rzecz Caritas jest dla nas zaskoczeniem i nie był z nami konsultowany. Jeśli do Caritas trafią dobrowolne wpłaty, to zostaną one w całości przekazane na programy pomocy dla dzieci: „Tornister pełen uśmiechów” i „Skrzydła”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama