Nowy numer 3/2021 Archiwum

Każdy jest zwycięzcą

Finał diecezjalnego konkursu wiedzy biblijnej pokazał, że młodych "zakręconych" na Piśmie Świętym nie brakuje. Każdy, kto przystąpił do zmagań z wybranymi księgami może czuć się wygranym.

Najpierw były etapy szkolne, teraz przyszedł czas na finał diecezjalny. Ponad 100 osób stanęło dziś na KUL w szranki wiedzy dotyczącej Księgi Psalmów, Listu do Galatów oraz listu do Filipian.

- Co roku określone są księgi biblijne, których dotyczyć będą konkursowe zmagania. Należy je poznać wraz ze wstępem i przypisami. Nie chodzi jednak tylko o poszerzenie wiedzy, ale przede wszystkim o to, by zainteresować młodzież Pismem Świętym, pokazać, że poznawanie słowa Bożego to pasjonująca przygoda na całe życie. Taka jest idea konkursu - wyjaśnia Marcin Sułek z lubelskiego oddziału Civitas Christiana, organizatora konkursu.

Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych bez egzaminów wstępnych na kilkunastu kierunkach. Nie to jednak przyciąga młodych do Konkursu Wiedzy Biblijnej.

- Okazuje się, że młodzi zwyczajnie interesują się tym, co zawiera Biblia, chcą znać jej treść, kontekst historyczny, w jakim powstały różne księgi, wydarzenia opisane na kartach Pisma Świętego. Kiedy zabierają się do poznawania tej niezwykłej lektury, zaczynają o niej rozmawiać. To często zachęca innych, by sięgnęli po teksty biblijne. Tak tworzy się wspólnota młodych ludzi, pasjonatów Pisma Świętego, a przy okazji przyjaciół, którym wartości płynące z Ewangelii są po prostu bliskie – mówi Robert Maj z Civitas Christiana w Lublinie.

Marta i Dorota uczestniczki konkursu   Marta i Dorota uczestniczki konkursu
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
Sami młodzi potwierdzają, że Biblia wciąga. Marta i Dorota z Zespołu Szkół im. Vetterów w Lublinie w konkursie wiedzy biblijnej biorą udział trzeci raz.

- Kiedy zaczynasz czytać Pismo Święte zaczynają się układać w głowie różne sprawy, przychodzą odpowiedzi na nurtujące nas pytania i zwyczajnie jakoś tak czujesz w sercu większy pokój. To sprawy nie do przecenienia, ale jest też satysfakcja ze zdobytej wiedzy, możliwość dyskusji z dorosłymi na tematy biblijne i możliwość poznawania innych ludzi, którzy mają podobną pasję - wyjaśniają dziewczyny.

Zwycięzcy etapu diecezjalnego pojadą do Warszawy na ostatni - ogólnopolski szczebel konkursu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama