Rządziły nim wielkie i możne rody, bywały tu ważne osobistości. Dziś, po 600 latach od powstania, Opole Lubelskie znowu kwitnie.
Na mapie Polski pojawiło się ok. 1400 r. – Ponieważ nie zachowały się dokumenty lokacyjne, historycy podają różne daty lokacji. Większość naukowców uważa jednak, iż to właśnie 1418 r. jest datą powstania miasta najbardziej uzasadnioną historycznie – wyjaśnia burmistrz Opola Lubelskiego Dariusz Wróbel.
Do rozwoju miasta przyczynił się Stanisław Słupecki, właściciel Opola, który w połowie XVI w. założył tzw. nowe miasto z dużym rynkiem i osiedlił w nim wielu rzemieślników. Opole przez wieki było ważnym ośrodkiem rzemiosła i handlu, ale również kultury. Słupeccy, a po nich Tarłowie i Lubomirscy w opolskim pałacu stworzyli wyjątkową galerię malarstwa i wielką bibliotekę. Do dziś wśród opolan pamięć o wielkiej historii miasta jest wciąż żywa, a ciekawe zabytki miasta są ważnym czynnikiem rozwoju turystycznego.
W centrum Opola znajduje się kościół, który stanowi bez wątpienia największą ozdobę miasta i jednocześnie najważniejszy zabytek. Pracowali tu ks. Ignacy Konarski i ks. Piotr Ściegienny, a niektórzy do dziś wierzą legendzie, która głosi, że w ich barokowej świątyni znajdują się szczątki papieża Klemensa. – Mamy w kościele
wyjątkowy relikwiarz w formie oszklonego sarkofagu. W nim umieszczony jest doskonale zachowany ludzki szkielet, podpisany „Ossa Clementum” czyli „Kości Klemensa”. Podobno Jan Tarło kupił szczątki papieża Klemensa, choć to raczej niemożliwe – mówi proboszcz opolskiego kościoła ks. Krzysztof Kozak. – Prawdopodobnie jest to męczennik Klemens pochowany w rzymskich katakumbach, a później przekazany przez papieża Janowi Tarle – dodaje.
Burmistrz Opola Lubelskiego jest dumny nie tylko z faktu, że na terenie miasta znajduje się jeden z najpiękniejszych i najważniejszych kościołów w archidiecezji, ale także, a może przede wszystkim, z mieszkańców, którzy tworzą lokalną społeczność.
– Wychodzę z założenia, że dzisiaj inwestowanie w ludzi jest tak samo ważne, jak inwestowanie w infrastrukturę, jeśli nawet nie ważniejsze – przekonuje Dariusz Wróbel. – Bardzo się cieszę, że za sprawą różnego rodzaju inicjatyw udało nam się pobudzić życie społeczne.
W Opolu Lubelskim działa wiele różnych organizacji pozarządowych. – Dzięki temu, że funkcjonuje u nas Lokalna Grupa Działania „Owocowy Szlak”, udało się pozyskać niemałe kwoty na pobudzenie aktywności mieszkańców – zauważa burmistrz. Opole słynie z faktu, że władze gminy korzystają z głosu doradczego Rady Seniorów oraz Młodzieżowej Rady Miasta. – Staramy się zauważać każde pokolenie, nie pomijając także najmłodszych, dla których ostatnio otworzyliśmy żłobek. Wcześniej nie było takiej instytucji, a naprawdę była potrzebna – podkreśla burmistrz.