Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ludzie - największy kapitał

Rządziły nim wielkie i możne rody, bywały tu ważne osobistości. Dziś, po 600 latach od powstania, Opole Lubelskie znowu kwitnie.

W mieście każda generacja, jak zaznacza włodarz, ma swoje miejsce. Od 10 lat z powodzeniem działa tu Uniwersytet Trzeciego Wieku, w którym  studiuje przeszło 200 seniorów. Młodzi ludzie z pasją zaangażowali się w tworzenie festiwalu kina niezależnego pod nazwą „Filmoffo”, a wszystkich łączy wyjątkowy teatr „Pokolenie”, w którym najmłodszy aktor ma lat 13, a najstarszy 81. 
Ludzie z Opola, choć to niewielkie, bo 10-tysięczne miasteczko, nie uciekają. Saldo migracji, jak podkreśla burmistrz, w zasadzie oscyluje wokół zera. – Wynika to przede wszystkim z faktu, że ludzie mają gdzie pracować – stwierdza D. Wróbel. W Opolu przoduje ogrodnictwo. – Mamy tu zagłębie produkcyjne, jeśli chodzi o owoce miękkie – informuje burmistrz. – Ogrodnictwo, jako nieliczna aktywność w szeroko rozumianym rolnictwie, przynosi dobre efekty finansowe i to jest dużym bodźcem osiedleńczym dla  ludzi w naszym regionie. Udało nam się ostatnio pozyskać inwestorów zewnętrznych związanych z przetwórstwem owoców, ale nie tylko – zaznacza. – Niebawem będzie oddawana do użytku fabryka ścian mobilnych. Mamy również kolejnego przedsiębiorcę, który lokuje u nas swój biznes, bo jak mówi, stwarzamy odpowiednie warunki dla obsługi  inwestorów. Będzie to działalność związana z produkcją farmaceutyków na bazie alg. Na 7 ha ma stanąć centrum badawczo – rozwojowe, by można było tam hodować właśnie algi. 

Jednym z kluczowych pracodawców w Opolu Lubelskim jest także niedawno wybudowany zakład penitencjarny. – Generuje on 300 miejsc pracy i to pracy za dobrą płacę – podkreśla Dariusz Wróbel. – Dla tak niewielkiego ośrodka jak nasz to naprawdę ważny podmiot. 

Zdaniem D. Wróbla poważny rozwój miasta w ostatnich latach związany jest m.in. z faktem, że władze Opola od lat kładą nacisk na kontynuację działań poprzedników. – Nie praktykujemy odcinania się od tego, co robiła poprzednia władza. Staramy się ze sobą współpracować – zaznacza. Uroczyste  obchody wielkiego jubileuszu rozpoczęły się 15 kwietnia i potrwają do końca roku. – Planujemy wiele imprez. Będą wśród nich wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe. Zaczęliśmy od konferencji o historii miasta. Kulminacja wypadnie pod koniec czerwca podczas Manufaktury Smaków, na której pojawią się goście z Węgier, Ukrainy i Włoch. Zaprosimy też mieszkańców do parku na koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, która zagra muzykę filmową.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy