Dla turystów przygotowano pięć ścieżek o różnej długości, a także z różnym otoczeniem przyrodniczym. Są to ścieżki: Czahary, Dąb Dominik, Spławy, Perehod oraz Obóz powstańczy.
To godzina drogi autem z Lublina. Jeszcze bliżej jest z Chełma, Łęcznej czy Świdnika. Mowa o Poleskim Parku Narodowym, którego infrastruktura jest dostosowana dla turystów. Ostatnio oddano do użytku kolejną ścieżkę, dostępną również dla osób z niepełnosprawnością. Wszystkie ścieżki dostosowane są zarówno dla turystów lubiących dobre tempo, jak i rodziców z małymi dziećmi.
Miejsce jest szanowane przez turystów, którzy stosują się do informacji na szlakach ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Codziennie, bez względu na dzień tygodnia czy święto - czynny jest punkt informacyjny w siedzibie dyrekcji Parku w Urszulinie przy ul. Lubelskiej 32 a. W dni powszednie od 7.00 do 20.00, natomiast w niedziele i święta od 8.00 do 20.00.
Poleski Park Narodowy
Gość Lubelski
Poleski Park Narodowy posiada pięć wytyczonych ścieżek, które wiodą przez unikatowe tereny przyrodnicze. Turyści idą specjalnymi kładkami mogą podziwiać niedostępne na co dzień tereny, usłyszeć unikatowy śpiew ptaków, rechot żab czy spotkać chociażby żółwia błotnego.
Poleski Park Narodowy
Gość Lubelski
- Turyści chwalą sobie nasze ścieżki. Wśród nich niedawno otwartą - „Czahary”. Jest ona dostępna bezpłatnie, bo uzyskaliśmy dopłatę na jej realizację ze środków unijnych. Posiada ona szerszą kładkę niż pozostałe, jest dostosowana także dla osób z niepełnosprawnością. Popularność tej ścieżki jest bardzo duża - mówi Anna Myka-Raduj, kierownik Zespołu ds. Edukacji i Udostępniania Parku.
Dla turystów przygotowano pięć ścieżek o różnej długości, a także z różnym otoczeniem przyrodniczym. Są to ścieżki: Czahary, Dąb Dominik, Spławy, Perehod oraz Obóz powstańczy. Są też wieże widokowe, Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego i Eko-Szlak „Urszulin-Perehod” trasa rowerowa.
- Tylko ze ścieżki Perehod mogą korzystać rowerzyści, gdyż ona jest dostosowana do tej aktywności. Na innych jazda rowerem jest zabroniona ze względów bezpieczeństwa - wyjaśnia Anna Myka-Raduj z Poleskiego Parku Narodowego.
W ubiegłym roku Poleski Park Narodowy odwiedziło ok. 50 tys. turystów. Natomiast wyłącznie w kwietniu tego roku na ścieżkach było już kilka tysięcy osób. - Turyści doceniają unikatowe piękno przyrody. Nie czynią szkód, widać, że cieszą się bogactwem atrakcji przyrodniczych, które im zaproponowaliśmy. Dobrze wykorzystują wyznaczone miejsca na odpoczynek czy ognisko - podkreśla Myka-Raduj. Dodaje przy tym, że liczba odwiedzających Poleski Park Narodowy, położony na terenie 10 tys. ha jest nadal liczbą całkowicie bezpieczną dla przyrody.
Warto na szlak zabrać ze sobą wodę, jakąś przekąskę, gdyż w najbliższej okolicy nie ma rozwiniętej infrastruktury gastronomicznej. Należy jednak pamiętać by na terenie parku nie zostawiać śmieci. - Czeto turyści pytają, gdzie można się napić kawy lub zjeść ciastko. To pytanie do mieszkańców i samorządowców okolicznych miejscowości, bo potrzeba ich pomysłowości i aktywności na tym polu, gdyż wzrasta liczba turystów - akcentuje Myka-Raduj.
Bilety wstępu do Poleskiego Parku Narodowego są w atrakcyjnej cenie. Dorośli muszą zapłacić 6 zł, a dzieci 3 zł. Jest jeszcze opcja biletu rodzinnego czy całodniowego. Natomiast 2 maja o godz. 10.00 na każdej ścieżce pojawi się przewodnik, który za darmo będzie oprowadzał turystów. Ci, którzy będą zwiedzać indywidualnie mogą korzystać z tablic informacyjnych na szlaku, informacji na stronie internetowej lub ze specjalnej aplikacji Poleskiego Parku Narodowego. Więcej informacji na stronie PPN.
Poleski Park Narodowy został utworzony 1 maja 1990 r. w celu ochrony ekosystemów wodno-torfowiskowych. Obszar PPN obejmuje 10 tys. ha.