Nowy numer 4/2023 Archiwum

Święto konstytucji w Urzędowie

Msza św. w intencji Ojczyzny, składanie kwiatów przy miejscach pamięci, parada wozów strażackich i zaprzęgów konnych Stowarzyszenia Miłośników Koni „Podkowa”, a także polonez odtańczony na urzędowskim rynku z udziałem władz samorządowych – tak wyglądały uroczystości święta Konstytucji 3 maja w Urzędowie.

Wydarzenie tradycyjnie rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych wraz z władzami samorządowymi, mieszkańcami i gośćmi spod budynku Ośrodka Kultury do urzędowskiego kościoła pw. św. Mikołaja. Tutaj odprawiona została Msza Święta za ojczyznę.

Oficjalne uroczystości odbywające się na przykościelnym placu tuż przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej na maszt i odegrania hymnu państwowego. Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał m.in. Jan Woźniak, burmistrz Urzędowa, który po powitaniu wszystkich, odwołując się do historii, przybliżył ważność uroczystości Konstytucji 3 Maja. Następnie odbyło się złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci, czyli pod pomnikami Piłsudskiego, Kościuszki, Legionistów, 600-lecia Urzędowa oraz św. Floriana.

Tegoroczne urzędowskie uroczystości uświetniły przejazdy zaprzęgów konnych Stowarzyszenia Miłośników Koni „Podkowa” oraz parada samochodów strażackich. Strażacy ze wszystkich jednostek OS z terenu gminy Urzędów po prezentacji swojego sprzętu, okrążając skwerek na urzędowskim rynku, przejechali pod budynek OSP Urzędów. W ten sposób zainaugurowane zostały lokalne obchody Dnia Strażaka.

Wspaniałym zakończeniem świętowania 3 Maja był polonez odtańczony na urzędowskim rynku z udziałem władz samorządowych oraz ten w wykonaniu uczniów Zespołu Szkól Ogólnokształcących w Urzędowie. Po „chodzonym” muzyczne umiejętności zaprezentowali rodzeństwo Kowalskich, Vox Celestis oraz Orkiestra Strażacka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy