Należy starać się zrozumieć, że niebawem podczas oglądania filmu - i to bez użycia wzroku - możemy poczuć zapach, a nawet wpływać na los bohaterów.
Dr Joanna Sosnowska z KUL mówiła o sposobach wykorzystania elementów realistycznych w produkcji filmów i seriali fabularnych. Pokazywała w prezentacji jak archiwalne zdjęcia zostają wykorzystane w tworzeniu seriali i innych produkcji. Za przykład podała prawdziwe zdjęcia królowej Elżbiety II i zestawiła je ze zdjęciami serialu The Crown, które wyglądały niemal identyczne jak pierwowzory.
Wykładowcy, profesorowie i studenci IDiKS ks. Rafał Pastwa /Foto Gość O przekazie wiedzy i jej popularyzacji w dobie You Tube na podstawie animacji komputerowych mówił dr Radosław Bomba z UMCS. Jego zdaniem animacje komputerowe mają dziś charakter studiów kulturowych. Posłużył się przykładem animacji jako formy wykładu, której autorem jest chociażby Slavoj Žižek czy innych, nieskomplikowanych form. Pojawił się wykład-prezentacja wokół teorii Marshalla McLuhana. Coraz częściej filmami animowanymi podejmującymi tematy studiów kulturowych zaczęły się zajmować poważne instytucje, m.in. BBC Radio 4. - Animacje te są proste, jest tam niewiele ruchu, charakteryzują się prostotą przekazu ważnych treści, w klimacie komiksu. Czasami głos do nich podkładają znane osoby - wyjaśniał. Innym przykładem była animacja wykonana przez telewizję Al Jazeera English, dotycząca tematyki współczesnych problemów. Ta akurat animacja została stworzona na podstawie wycinków z innych mediów, co pokazuje, że formy te są często eksperymentalne, wymieszane, niekiedy mogą być swego rodzaju filmu dokumentalnego. Innym ciekawym przykładem animacji o charakterze edukacyjnym jest 8 bit philosophy, która wykorzystuje dawne gry komputerowe.
Dr Małgorzata Sławek-Czochra z KUL w oparciu film Twój Vincent udowadniała, że jest to dzieło niezwykłe poprzez to, że twórcy dzieła podjęli próbę wejścia w głowę tego znanego artysty. O ewolucji filmu dokumentalnego mówiła z kolei Martyna Podolska.
Organizatorem konferencji był Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami oddział w Lublinie. Wydarzenie odbyło się 15 maja w sali 208 w Gmachu Głównego KUL przy Al. Racławickich 14.