Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ks. Andrzej Woch: Zapraszam by zaśpiewać u Maryi

Sanktuarium Matki Bożej w Księżomierzy jest miejscem, gdzie ludzie nieustannie przybywają na modlitwę. Tutaj też od 12 lat odbywa się Festiwal Pieśni Maryjnej na polu zjawienia.

Kto raz odwiedził Księżomierz, często tutaj wraca. I choć nie jest to miejsce powszechnie znane, ze zgiełkiem często towarzyszącym popularnym sanktuarium, to przyciąga ludzi. Przyjeżdżają na modlitwę, by w ciszy kościoła na skraju wsi lub na polu zjawienia przy kamiennej grocie wyprosić potrzebne łaski albo po prostu odpocząć. Jednak jest taki dzień w roku, kiedy zazwyczaj ciche pole zjawienia rozbrzmiewa wieloma głosami.

- Od dwunastu lat organizujemy Międzydiecezjalny Przegląd Pieśni Maryjnej. Nasza parafia leży na skraju diecezji lubelskiej i sandomierskiej, a sanktuarium Matki Bożej jest bliskie wielu ludziom, więc przegląd to okazja do spotkania różnych diecezji. Każdy może czuć się zaproszony. Przegląd to nie tylko prezentacja talentu przez piękny śpiew, ale i okazja do modlitwy, a także spotkanie rodzinne, bo przeglądowi towarzyszy festyn z wieloma atrakcjami. W przygotowanie tego wydarzenia włącza się nie tylko parafia, ale i gmina Gościeradów - mówi ks. Andrzej Woch, proboszcz z Księżomierzy.

W tym roku przegląd odbędzie się 10 czerwca.

- Zapraszając różne zespoły czy solistów, chcemy też szerzyć kult Matki Bożej, która wybrała sobie Księżomierz na miejsce objawień i udzielania ludziom szczególnych łask. Na modlitwę przybywają tu pielgrzymi z różnych stron i jest tak nieustannie od XVII wieku, kiedy to Maryja w postaci wiejskiej kobiety siadała na kamieniu i płakała. Najstarsze przekazy mówią, że wywołało to ogromne poruszenie wśród ludzi, którzy, widząc płaczącą Matkę Bożą, zmieniali swoje życie i otrzymywali wiele łask - opowiada ks. Andrzej.

Przegląd pieśni maryjnej jest okazją, by odwiedzić Księżomierz i poprosić Matkę Bożą o to, czego nam potrzeba.

Organizatorem Przeglądu jest: parafia rzymskokatolicka w Księżomierzy we współpracy z wójtem gminy Gościeradów, starostwem powiatowym Kraśnik, Zespołem Szkół w Księżomierzy i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gościeradowie.

- W tym roku w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przegląd został rozszerzony o pieśni o tematyce patriotycznej. Tak też zapraszamy wykonawców zarówno z repertuarem religijnym, jak i patriotycznym – podkreślają organizatorzy.

Utwory mogą być powszechnie znane lub mieć charakter autorski. Jury będzie oceniać uczestników w grupach wiekowych: szkoła podstawowa; gimnazjum i  szkoła ponadgimnazjalna oraz dorośli. Wszyscy w kategoriach: solistów, bądź zespołów wokalnych, bądź chórów.

Laureaci oraz osoby wyróżnione przez jury uzyskują Medaliony Matki Bożej Księżomierskiej, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymają drobne upominki.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 5 czerwca, a regulamin konkursu znajduje się na stronie parafii Księżomierz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy