Spektakl został zrealizowany na podstawie ewangelicznej przypowieści o perle. Jest to historia człowieka, który walczy z przeciwnościami losu, by zrealizować swoje marzenia.
Tym razem Teatr ITP sięgnął po nowe środki wyrazu. Za pomocą różnorodnych świateł, ruchu, plastycznych konstrukcji, tańca, ognia, dymu i dźwięku aktorzy starali się pokazać to, co stanowi wewnętrzną strefę każdego człowieka.
Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją (Mt 13, 44-46).
Na dziedzińcu KUL kilkaset osób mogło uczestniczyć w widowisku o niezwykłej dynamice. Spektakl pozostawia szeroki zakres interpretacyjny, zwrócił na to uwagę przed jego rozpoczęciem reżyser i scenarzysta – ks dr Mariusz Lach, zachęcając publiczność do indywidualnej oceny tego wydarzenia artystycznego.
- Perła, skarb, niebieski ptak ... Dla każdego jest to coś innego – czytamy w informacji na temat spektaklu. Spektakl ukazuje trud człowieka podejmowany każdego dnia.