Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Odrzućmy katastrofizm, zacznijmy otaczać się pięknem

Prof. Karol Klauza, teolog, pracownik Wydziału Nauk Społecznych KUL – mówi o chrześcijańskim charyzmacie komunikowania i sile wiary na niespokojnych falach współczesności.

Ks. Rafał Pastwa: Jest Pan Profesor teologiem.

Prof. Karol Klauza: Jestem profesorem teologii o specjalizacji dogmatycznej uzyskanej na Wydziale Teologii KUL. Od ponad dziesięciu lat pracuję na Wydziale Nauk Społecznych, gdzie moim zadaniem jest prowadzanie zajęć w ramach studiów dziennikarskich, które założył o. prof. Leon Dyczewski w ramach Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Jak doszło do połączenia teologii i dziennikarstwa?

Dzięki mojej praktyce dziennikarskiej. Przez dłuższy okres na polach prasowych, radiowych, a nawet telewizyjnych byłem zaangażowany czynnie jako dziennikarz.

Także w "Gościu Niedzielnym".

Byłem w nim gościem. Pierwszy tekst opublikowany w "Gościu Niedzielnym" dotyczył aktualności charyzmatu św. Stanisława Kostki, to były lata 60-te minionego stulecia. Pisał ten artykuł przecież młody człowiek (śmiech). Moje zaangażowanie w świat mediów wynikało z przekonania, że charyzmat chrześcijański jest charyzmatem komunikowania. Stosunkowo wcześnie, dzięki teolog dogmatykom, uświadomiłem sobie, że komunikacja międzyludzka jest odwzorowaniem komunikacji trynitarnej. A zatem, cokolwiek robimy w tym zakresie – to budujemy ową jedność, która powiela jedność Trójcy Świętej.

Czy nie jest trochę tak, że chrześcijanie dali się uwieść formom nietrwałym w kulturze, ciągłemu nienasyceniu, pośpiechowi?

Uważam, że jest nieco inaczej. Bo tak przebiega to, co Teilhard de Chardin nazywał kompleksyfikacją informacji. W momencie, gdy informacje nakładają się na siebie, tworząc zupełnie nową jakość, mogą sprawiać wrażenie pośpiechu. Ale tak naprawdę jest to nieustanny proces dojrzewania tożsamości chrześcijańskiej pod wpływem Ducha Świętego, a więc również odpowiadania na wyzwania współczesności.

Niebawem jubileusz Pana Profesora. Czy to czas podsumowań, czy może moment koncentracji na rzeczach, które warto zrealizować właśnie teraz, na emeryturze?

Każde wydarzenie życiowe jest wyzwaniem. Także to związane z osiągnięciem wieku 70 lat należy traktować jako szukanie drogi na lata aktywności emeryckiej.


Obszerna rozmowa z prof. Karolem Klauzą ukaże się w kolejnym, czyli w 23 numerze lubelskiego „Gościa Niedzielnego”. A już teraz zapraszamy do udziału w uroczystości jubileuszu 70-lecia urodzin i 40-lecia pracy naukowej prof. Karola Klauzy, cenionego teologa i medioznawcy, wykładowcy i pierwszego dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL. Z tej okazji Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w uznaniu jego zasług naukowych, organizacyjnych i dydaktycznych przygotował Księgę Jubileuszową "Pulchrum et Communicatio". Wydarzenie rozpocznie się 13 czerwca o godz. 16.00 w Sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL przy al. Racławickich.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy