Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Jak wypadł KUL w Rankingu Kierunków Studiów "Perspektywy"?

Ma najlepszą teologię w Polsce oraz filozofię sklasyfikowaną na miejscu trzecim. Pozycje w rankingu poprawiły filologie obce oraz dziennikarstwo. Najlepsze uczelnie to niezmiennie UW i UJ.

Na pierwszym miejscu od lat znajduje się teologia na KUL, filozofia zajęła miejsce trzecie i poprawiła swoją lokatę w stosunku do roku ubiegłego. Filologia polska została sklasyfikowana na miejscu szóstym, a administracja na dziewiątym, natomiast dziennikarstwo i komunikacja społeczna na dziesiątym, poprawiając swój wynik o cztery pozycje. W ogólnym rankingu uczelni w Polsce KUL zajął 32. lokatę.

- W tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy" przyznano nam miejsce 32. Przeliczenie pozycji rankingowych, traktując miejsca ex aequo jako zajmujące jedną pozycję, dałoby nam miejsce 19, co oznacza, że rywalizacja jest ogromna, a o wyniku końcowym decydują liczby dziesiętne. W zestawieniu według kryterium typ uczelni, w grupie uniwersytety 2018 zajmujemy 11 miejsce w Polsce – wyjaśnia dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

- Należy także zauważyć, że nowym kryterium w tegorocznym rankingu są wyniki badania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych (ELA), co w praktyce oznacza, że pod uwagę brane są między innymi zarobki absolwentów. Na Lubelszczyźnie, gdzie zostaje duża część naszych absolwentów, należą one do najniższych w kraju, na co Uniwersytet nie ma wpływu, a co odbija się na jego pozycji w rankingu. Cieszą nas bardzo dobre i dobre lokaty w rankingu kierunków studiów. Wyniki rankingów są dla nas ważne i nie ustajemy w pracy nad poprawą w tych w kryteriach, które wypadają słabiej – podkreśla pani rzecznik.

Komisja Perspektyw oceniała przede wszystkim efektywność i potencjał naukowy oraz to, jak absolwenci danej uczelni radzą sobie na rynku pracy. Badała też umiędzynarodowienie studiów i prestiż danego ośrodka oraz warunki kształcenia i innowacyjność.

Liderem tegorocznego rankingu jest Uniwersytet Warszawski, w dalszej kolejności Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a na trzecim Politechnika Warszawska.

Ranking lubelskich uczelni akademickich:

21. Uniwersytet Medyczny w Lublinie

29. UMCS

32. KUL

34. Politechnika Lubelska

51-60. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Lubelskie uczelnie niepubliczne:

22. Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji

27. Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola


Katolicki Uniwersytet Lubelski  jest najlepszą uczelnią katolicką w kraju. Dla porównania: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zajął miejsce 38. a Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie miejsce 56. W ósmej dziesiątce sklasyfikowano Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy