Nowy numer 43/2020 Archiwum

Już za kilka dni Światowy Zjazd Absolwentów KUL

To wielkie wydarzenie potrwa dwa dni (8-9 czerwca) i rozpocznie się w dniu święta patronalnego KUL, czyli w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

- Ponad 1300 absolwentów oficjalnie zgłosiło swój udział w zjeździe, a wiele osób informuje, że zamierza odwiedzić swoją uczelnię w tych dniach bez formalnej rejestracji - informuje Lidia Jaskuła, rzecznik KUL - Na wszystkich oczywiście czekamy - dodaje. - Wiemy, że przyjadą do nas goście z wielu krajów Europy, z USA i Kanady oraz z Australii. 

Zjazd, jak informuje pani rzecznik, to przede wszystkim spotkanie po latach w gronie przyjaciół i znajomych ze studiów, jednak organizatorzy zadbali także o szereg interesujących wydarzeń z okazji 100-lecia KUL. Goście uniwersytetu będą mogli wziąć udział w wykładach, wystawach, koncertach i spotkaniach autorskich. Jak przystało na jubileusz, nie zabraknie również tortu urodzinowego.

Spotkanie rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą w kościele akademickim KUL o 12.30 w intencji uniwersytetu, podczas której rektor KUL w specjalnym akcie zawierzy uczelnię Najświętszemu Sercu Jezusa. Po Mszy rozpocznie się spotkanie wszystkich gości na dziedzińcu KUL. Wówczas okolicznościowy wykład pt. „100 lat Uniwersytetu katolickiego w Lublinie – zamierzenia i wyzwania” wygłosi prof. Stefan Sawicki, literaturoznawca, teatrolog, wybitny znawca twórczości Norwida, były prorektor KUL.

W czasie uroczystości rektor KUL wręczy medale jubileuszowe 100-lecia KUL wybite przez Mennicę Polską. Absolwenci będą mogli się spotkać się także na swoich wydziałach w ramach wydarzenia „Otwarte katedry”, a w auli kard. Stefana Wyszyńskiego podyskutować o dziedzictwie KUL podczas panelu „Uczniowie wolności”, w którym udział wezmą miedzy innymi Bogdan Borusewicz, Adam Hlebowicz, dr Stanisław Majdański, ks. prof. Jerzy Szymik, abp Zbigniew Stankiewicz, ks. prof. Andrzej Szostek, prof. Adam Biela.

Dla uczestników zjazdu zagrają znakomici artyści. W piątek absolwenci KUL usłyszą słynny cykl czterech koncertów skrzypcowych Antonia Vivaldiego „Cztery pory roku” w wykonaniu skrzypaczki Natalii Walewskiej, która wystąpi z Orkiestrą Kameralną  Amberto, a w sobotę w innym klimacie dla gości KUL zagra światowej sławy zespół Kroke, któremu towarzyszyć będzie wokalnie Anna Maria Jopek. - W piątek po koncercie zapraszamy wszystkich gości na dziedziniec KUL, gdzie od godz. 20:00 „Wieczór z muzyką” poprowadzi znany i lubiany dziennikarz muzyczny Marcin Kydryński.

Goście będą mogli także obejrzeć widowisko plenerowe Teatru ITP. „Niebieski ptak”, wziąć udział m.in. w rozgrywkach gry planszowej „Uniwersytet Niepodległy", przygotowanej specjalnie z okazji 100-lecia KUL przez pracowników Instytutu Historii KUL, przeglądać swoją dokumentację studencką w Archiwum Uniwersyteckim lub obejrzeć wystawę „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

Urodzinowy tort dla ponad tysiąca osób przygotują cukiernicy z cukierni „Williams” Andrzeja Ochala. W programie zostało także przewidziane pamiątkowe zdjęcie jubileuszu 100-lecia KUL wszystkich uczestników zjazdu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama