Nowy numer 43/2020 Archiwum

Będzie film o Chełmie. Potrzebni statyści

Powstaje film ukazujący losy jednej z największych inwestycji międzywojennej Polski – budowy osiedla kolejowego w Chełmie – zwanego dzisiaj „Dyrekcją”. Filmowcy potrzebują statystów i starego mieszkania do wynajęcia.

Zapowiadany przez władze miasta film dokumentalny z fabularyzowanymi scenami ma być koprodukcją Urzędu Miasta Chełm i OTO Agencji Producenckiej z Lublina. Reżyserem filmu jest Grażyna Stankiewicz, z którą miasto współpracowało już kilka lat temu, m.in. przy realizacji dokumentu o niemieckim obozie jenieckim „Stalag 319”. Tym razem przedmiotem filmu jest część Chełma zwana „Dyrekcją”. Dość obszerne osiedle powstawało w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, jako miejsce, w którym żyć mieli ze swoimi rodzinami pracownicy przygotowywanej do przeniesienia do Chełma z Radomia dyrekcji PKP. Jednocześnie osiedle było częścią znacznie większego założenia urbanistycznego – budowy Nowego Miasta przeznaczonego dla kilkudziesięciu tysięcy osób.

- Film ukazywać ma niezwykle bogatą historię powstawania „Dyrekcji”, częściowo Nowego Miasta oraz obiektów i miejsc, których nie udało się zrealizować z racji przerwania prac wraz z wybuchem II wojny światowej. Historia ta zostanie opisana zarówno przez pryzmat zachowanych dokumentów, zdjęć, jak i wspomnień rodzin osób zaangażowanych w budowę dzielnicy - mówi prezydent Chełma Agata Fisz. -„Dyrekcja” to przecież jeden z najbardziej charakterystycznych fragmentów Chełma, bez którego nie sposób dzisiaj wyobrazić sobie naszego miasta. To także historia odradzającego się po rozbiorach państwa polskiego, przez co znakomicie wpisze się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Odpowiedzialna za realizację filmu ekipa produkcyjna ma już przygotowany wstępny plan zdjęć. Nagrania kręcone będą w dniach od 23 do 26 czerwca przede wszystkim na „Dyrekcji”, ale również w innych miejscach, które nadawać się będą do realizacji inscenizowanych wątków fabularnych. Właśnie w tym celu producenci szukać będą statystów – osób, które chciałyby na chwilę wcielić się w przedwojennych budowniczych, architektów i mieszkańców miasta.

- Potrzebujemy co najmniej kilkunastu osób. Zarówno młodszych, jak i mających już spore doświadczenie życiowe. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana do udziału w filmie będzie zgoda rodziców lub opiekunów – mówi reżyser Grażyna Stankiewicz. – Co prawda nie przewidujemy wynagrodzenia za statystowanie, ale możemy zapewnić przygodę na planie, a przede wszystkim pamiątkę w postaci filmu z własnym udziałem.

Casting odbędzie się 14 czerwca o godzinie 16:00 w sali nr 1 (parter) Urzędu Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65. Chętni nie muszą się specjalnie przygotowywać, choć zdecydowanie preferowane jest ubranie się w stój nawiązujący do przedwojennej mody. Wybór statystów polegać będzie na rozmowie z reżyserem i prezentacji przed kamerą.

- Ostateczną liczbę statystów określimy po castingu. Nasz film jest dokumentem, więc pomimo opracowanego już scenariusza, pozostawia wiele miejsca na doraźne zmiany. Zachęcam wszystkich, bo film o chełmskiej „Dyrekcji” będzie naprawdę ciekawą i niepowtarzalną przygodą – dodaje reżyser.

Chełm nocą   Chełm nocą
krainabugu.pl
Producenci dokumentu cały czas poszukują kolejnych osób dysponujących pamiątkami związanymi z „Dyrekcją” jak i wspomnieniami rodzinnymi. Wciąż aktywny jest nr telefonu  82/565 37 69 oraz e-mail dyrekcja@umchelm.pl, na który przesyłać można informacje, wspomnienia, zdjęcia i zasygnalizować gotowość opowiedzenia o tym przed kamerą. Do tej pory zgłosiło się już kilka osób. Okazją, by opowiedzieć o wspomnieniach rodzinnych, a tym samym mieć możliwość wystąpienia w filmie, będzie również casting. Wówczas porozmawiać będzie można bezpośrednio z reżyser i częścią ekipy filmowej.

- Szukamy także osób, które posiadają np. zabytkowy samochód, motocykl, katarynkę itd. Jedną ze scen chcielibyśmy zlokalizować w mieszkaniu, którego wystrój ma udawać przedwojenny klimat. Tu również apelujemy o pomoc mieszkańców – dodaje Grażyna Stankiewicz.

Jak podają producenci filmu, lista rekwizytów, które mogłyby zostać wykorzystane w filmie, a w których zgromadzeniu i wypożyczeniu mogliby pomóc mieszkańcy miasta, jest długa: przedwojenne walizki, sakwojaże, elementy garderoby (kapelusze, torebki, biżuteria, płaszcze i inne); latarki, przedwojenne książki dla dzieci, zabawki i inne elementy wyposażenia dziecięcego pokoju; wyposażenie przedwojennego biura – liczydło, maszyna do pisania, teczki z dokumentami czy inne biurowe ”bibeloty”; stare albumy z wklejonymi fotografiami; rekwizyty związane z kolejarstwem – uniformy, buty, czapki, pojedyncze fotografie przedstawiające osoby w uniformach kolejarskich, czy stara kolejka drewniana z torami.

Choć plan zdjęciowy potrwa cztery dni, znacznie więcej czasu potrzeba będzie na zmontowanie całości materiału. Ekipa planuje również dograć kilka ujęć poza Chełmem, ale ma to być ściśle związane z naszym miastem i tematyką filmu. Reżyser nie chce zdradzać więcej szczegółów na ten temat. Poznać je mamy podczas premiery filmu. Ta najprawdopodobniej odbędzie się w sierpniu lub we wrześniu. O dokładnym terminie zdecydują prace nad montażem, gromadzeniem dodatkowych materiałów dokumentalnych czy komponowaniem dedykowanej na potrzeby filmu muzyki. Dokument trafić ma zarówno na ekrany telewizyjne, festiwalowe jak i zostać udostępniony w Internecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama