Boska liturgia, spotkanie greckokatolickich absolwentów KUL i doktorat honoris causa dla prof. Greniuka.
11 czerwca miało miejsce spotkanie greckokatolickich absolwentów KUL w „Domu Spotkania” w Dąbrowicy. Odbyła się debata moderowana przez ks. dr. Stefana Batrucha. O roli KUL w poszukiwaniu tożsamości eklezjalnej grekokatolików mówił abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, archimandryta Sergiusz Gajek, wizytator apostolski dla grekokatolików na Białorusi prof. Marek Melnyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Wręczono odznaczenia św. Cyryla i Metodego dla pracowników naukowo-dydaktycznych KUL, zasłużonych w badaniach nad historią, prawem kanonicznym oraz duchowością Kościoła greckokatolickiego. Odznaczenie przyznano m.in. ks. prof. Leszkowi Adamowiczowi, ks. prof. Jarosławowi Marczewskiemu, prof. Karolowi Klauzie czy prof. Andrzejowi Gilowi.
Z kolei we wtorek 12 czerwca miała miejsce koncelebrowana Boska Liturgia w kościele akademickim KUL pod przewodnictwem abpa Eugeniusza Popowicza, metropolity przemysko-warszawskiego. Uczestniczył w niej również bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz wrocławsko-gdański, a homilię wygłosił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Nawiązując do dziesiątego rozdziału Ewangelii św. Mateusza, który opisuje rozesłanie apostołów na pracę misyjną, zwrócił uwagę, dawniej w kościele rzymskokatolickim istniało specjalne święto Rozesłania Apostołów, które przypadało na 15 dzień lipca. - W tym dniu w roku 1410 miała miejsce bitwa pod Grunwaldem, jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Nasi przodkowie walczyli ramię w ramię z krzyżackim niebezpieczeństwem – mówił abp Budzik. Podkreślił, że pamiątką tamtego zwycięstwa były liczne kościoły i kaplice pod wezwaniem Rozesłania Apostołów, które fundowali rycerze wracający z pola bitwy. Takie wezwanie, tytuł nosiła również rzymskokatolicka diecezja chełmska, która współistniała przez wiele stuleci z diecezją Kościoła wschodniego, najpierw prawosławnego, a potem greckokatolickiego. Zauważył, że do dziś kościół rzymski zbudowany na miejscu pierwotnej katedry w Chełmie – nosi rzadkie wezwanie Rozesłania Świętych Apostołów.
- Myślę, że papież Franciszek chętnie by przywrócił święto Rozesłania Apostołów. Przecież od początku swego pontyfikatu ciągle mówi o misyjnym i ewangelizacyjnym nawróceniu całego Kościoła. Przypomina, że wszyscy ochrzczeni i bierzmowani są wezwani do głoszenia Ewangelii słowem i czynem. Papież nas ciągle posyła, ciągle apeluje o głoszenie Ewangelii w nowy sposób. Cały Kościół jest wezwany do wyjścia na peryferie świata, także te egzystencjalne, które potrzebują światła Ewangelii – mówił metropolita lubelski.
Abp Budzik odniósł się w homilii również do cech, które powinien posiadać prawdziwy apostoł. Wśród nich wyróżnił ubóstwo i umiarkowanie oraz bezinteresowność, a także pokładanie zaufania w Bogu. – Skoro misjonarz wyruszając, nie powinien brać pieniędzy na drogę, to tym bardziej nie powinien ich mieć wtedy, kiedy wraca. Darmo otrzymaliście – darmo dawajcie. Wśród znaków wyróżniających apostoła Jezus podkreśla najczęściej miłość braterską i wspólnotę – akcentował. Podkreślił, że nic tak nie szkodzi głoszeniu Ewangelii jak niezgoda, rywalizacja, brak jedności pomiędzy głoszącymi Ewangelię Pana.
Następnie w Centrum Transferu Wiedzy odbył się wykład dotyczący wkładu katolickiego uniwersytetu w Lublinie w odrodzenie Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Zaplanowano również debatę z udziałem bp. Mieczysława Cisło i bp. Teodora Martyniuka, którą poprowadzi prof. Leszek Adamowicz.
W programie jest również wręczenie ks. prof. Franciszkowi Greniukowi doktoratu honoris causa UKU we Lwowie. Laudację wygłosi ks. Bogdan Pańczak, prefekt seminarium greckokatolickiego w Lublinie.