Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ostatnie posiedzenie dziekanów przed zmianami księży

Bieżące sprawy diecezji i przekazanie treści obrad ostatniego posiedzenia Episkopatu Polski były tematami konferencji księży dziekanów archidiecezji lubelskiej.

Konferencje księży dziekanów w naszej diecezji odbywają się zazwyczaj trzy razy w roku - wyjaśnia ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

To spotkania, podczas których przekazywane są informacje z posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski, a także omawiane bieżące sprawy diecezji, programu duszpasterskiego i inne zagadnienia w zależności od tego, co dzieje się aktualnie w Kościele.

W konferencji uczestniczą dziekani i wicedziakani z diecezji, a następnie w swoich dekanatach przekazują pozostałym kapłanom uzyskane informacje. Czerwcowe zebranie jest ostatnim przed zmianami księży w parafiach. Tradycyjnie lista nominacji ogłoszona będzie pod koniec czerwca. Zanim to jednak nastąpi, obecni dziekani przekażą informacje pozostałym kapłanom w swoich dekanatach.

Obradom przewodniczyli lubelscy biskupi   Obradom przewodniczyli lubelscy biskupi
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
Czerwcowe posiedzenie rozpoczął abp Stanisław Budzik, który przedstawił wiadomości z ubiegłotygodniowego zebrania Konferencji Episkopatu Polski.

Tematem zebrania była też sprawa ochrony danych osobowych w naszej diecezji.

- To ważna sprawa, którą należy przypomnieć. Kościół od dawna gromadzi dane osobowe choćby w postaci ksiąg metrykalnych. W czasach, gdy nie było urzędów państwowych zajmujących się ewidencją ludności, księgi metrykalne były jedynym dokumentem potwierdzającym czyjeś narodziny i śmierć. Zawsze te dane były też chronione, teraz jednak wymagają one dodatkowych zabezpieczeń zgodnie z ustawą - wyjaśnia ks. Krzysztof Kwiatkowski, którego abp Budzik powołał na stanowisko diecezjalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Tematami poruszanymi podczas konferencji było także przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa, co zdaniem kapłanów wymaga ujednolicenia, pielgrzymka piesza na Jasną Górę, duszpasterstwo młodzieży, budowa kaplicy w Domu Księży Emerytów, działalność Centrum Jana Pawła II i nauka katechezy w szkole.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama