Nowy numer 22/2020 Archiwum

Na odpust do Turowca!

To niewielka parafia blisko wschodniej granicy, licząca nieco powyżej 700 wiernych.

Jeszcze nie tak dawno istniał zwyczaj, że jeżdżono na uroczystości odpustowe do sąsiednich lub pobliskich parafii. Zdarza się, że praktyka ta podtrzymywana jest jeszcze na terenach wiejskich, gdzie nadal mocne są więzy rodzinne i tradycyjna pobożność.

Już w najbliższy piątek 29 czerwca uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Zapraszamy przy tej okazji na odpust do parafii Turowiec, która należy do najmniejszych w naszej archidiecezji. Liczy 724 wiernych. Msze św. tego dnia, podobnie jak w każdą niedzielę, są zaplanowane na godz. 9.00 i 12.00. To dobra okazja, aby na progu wakacji odkryć piękne widoki, doświadczyć modlitwy w innej atmosferze i odwiedzić tę urokliwą parafię. Podróż z Lublina do Turowca trwa samochodem ponad godzinę.

Parafia w Turowcu została erygowana w 1921 r. przez bp. Mariana Fulmana. Wcześniej te tereny należały do parafii Wojsławice. Do kasaty unii istniała w Turowcu parafia grekokatolicka zamieniona później na prawosławną. Nowa łacińska parafia otrzymała od dworu hrabiego Poletyłły ziemię o powierzchni 26,44 h oraz łąki. Od roku 1928 istnieje w Turowcu również kościół polskokatolicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama