Nowy numer 23/2020 Archiwum

Cyfrowa rewolucja w archidiecezji lubelskiej

Projekt cyfryzacji administracji kościelnej jest przedsięwzięciem nowatorskim i pilotażowym w skali polskich diecezji.

Lubelski Urząd Marszałkowski podpisał już 20 umów z różnym instytucjami, zapewniając środki unijne na projekty związane z cyfryzacją. - Cieszymy się, że dofinansowano też projekt archidiecezji, do której przynależy ponad milion katolików. Trudno byłoby mówić o skutecznej cyfryzacji ściany wschodniej z pominięciem instytucji, zwłaszcza parafii, z których posługi korzysta tak duża liczba mieszkańców Lubelszczyzny – mówi ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Dzięki cyfrowej wymianie informacji dużo prostsze stanie się dokonywanie formalności związanych ze ślubem czy chrztem. Będzie istniała możliwość zdalnego dosyłania dokumentów dzięki bezpiecznej platformie e-PUAP.

- Zostaną zdigitalizowane oraz udostępnione informacje na temat dóbr kultury znajdujące się w zasobach Archiwum Diecezjalnego. Chcemy też opracować wirtualne szlaki turystyczne po zabytkowych kościołach naszej archidiecezji. Uruchomiona zostanie specjalna aplikacja na telefon, za pomocą której w spersonalizowany sposób dotrzemy do aktualności, wydarzeń oraz informacji – wyjaśnia ksiądz rzecznik.

- System umożliwi dostęp do wielu zasobów archiwalnych. Łatwiejsze stanie się poszukiwanie przodków, a także zmarłych spoczywających na nekropoliach naszej archidiecezji. System zakłada stworzenie zintegrowanej sieci stron parafialnych, które dzięki centralnemu zarządzaniu będą informować o wydarzeniach w mieście, regionie czy gminie. Będzie to duża pomoc dla małych parafii, które nie posiadają jeszcze swojej strony – podkreśla ks. A. Jaszcz.

Projekt rozpoczyna się 1 lipca 2018 r., a zakończy się w maju 2021 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    27.06.2018 14:50
    Bardzo dobra i potrzebna inicjatywa. Dobrze byłoby, gdyby ogólnopolska, zwłaszcza ten ePUAP
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama