Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ostatnie dni rekrutacji na UMCS

Maturzyści w całej Polsce otrzymali wyniki egzaminu maturalnego, a to oznacza szczyt w rekrutacji na studia. Rejestracja kandydatów na UMCS trwa jeszcze tylko do 6 lipca.

- Naszym kandydatom proponujemy dwa nowe anglojęzyczne kierunki: education and therapy (edukacja i terapia, studia II stopnia) i bezpłatne studia na kierunku intercultural communication in education and the workplace (komunikacja międzykulturowa w edukacji i na rynku pracy, studia II stopnia). Absolwentów studiów I stopnia zainteresowanym materiałoznawstwem zapraszamy na studia II stopnia na kierunku inżynieria nowoczesnych materiałów - tłumaczy Aneta Adamska rzecznik UMCS.

W tym roku UMCS zmodyfikował także ofertę kształcenia pod kątem wzmocnienia dostępnych już kierunków i uruchomienia na nich nowych, praktycznych specjalności na studiach I oraz II stopnia.
- W tym kontekście warto wspomnieć o fizyce komputerowej i fizyce medycznej - ciekawych specjalnościach proponowanych na studiach inżynierskich I stopnia z zakresu fizyki technicznej - mówi rzecznik.

Na fizyce komputerowej studenci poznają „narzędzia” informatyków oraz ich zastosowanie w rozwiązywaniu realnych problemów stawianych np. przez przemysł samochodowy, energetykę, medycynę, biochemię, astrofizykę, meteorologię i wiele innych, a wymagających znajomości praw i zjawisk fizyki. Znajdą się tutaj przedmioty spotykane na typowej informatyce, takie jak systemy operacyjne, budowa komputerów czy języki programowania, ale także te nawiązujące do zastosowań informatyki w rozwiązywaniu problemów fizycznych, m.in. algorytmy w fizyce komputerowej, metody numeryczne i modelowanie procesów fizycznych czy informatyka kwantowa.

Z kolei specjalność fizyka medyczna skierowana jest do osób interesujących się wykorzystaniem metod fizycznych w medycynie. Doskonale wyposażone laboratoria optometrii, metod jądrowych czy biofizyki oferują studentom możliwość zdobywania praktyki w obsłudze najnowocześniejszego sprzętu medycznego, przy jednoczesnych gruntownych, fizycznych podstawach jego działania. Młodzi ludzie zapoznają się z urządzeniami stosowanymi zarówno w diagnostyce (np. USG, tomografia, rezonans), jak i terapii medycznej (np. urządzenia rentgenowskie i jądrowe).

Jednak nie tylko na kierunkach ścisłych uczelnia proponuje nowości. Humaniści również znajdą coś interesującego dla siebie.

- Na rusycystyce wprowadzamy dodatkową specjalność: język rosyjski z językiem angielskim w obsłudze ruchu granicznego. To propozycja dla osób, które chciałyby pracować jako specjaliści ds. ruchu granicznego i obsługi celnej (celnik, agent celny). Natomiast jeśli kandydat chce podjąć i prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski i Ukrainy, a także poznać fachową terminologię biznesową, język administracyjny, polityki i gospodarki - zapraszamy na ukrainistykę i specjalność język ukraiński w biznesie lub inną kolejną nową propozycję - język ukraiński w obsłudze administracyjno-celnej i turystycznej - zachęca rzecznik.

11 lipca UMCS ogłosi listy rankingowe i listy osób zakwalifikowanych na studia, a 13, 14 i 16 lipca będzie przyjmować dokumenty. W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym lub kolejnych terminach komisja rekrutacyjna ogłosi następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama