4650 osób wyraziło chęć studiowania na KUL do momentu zamknięcia pierwszego etapu rekrutacji. Najwięcej chętnych wybiera się na psychologię, prawo, filologię angielską, pedagogikę i bezpieczeństwo narodowe.
To bardzo dobry wynik, zważywszy na zmniejszającą się liczbę maturzystów, w tym roku o 4 proc. Studiami na katolickim uniwersytecie w Lublinie każdego roku interesuje się coraz większa liczba osób. - Pomimo niżu demograficznego w kolejnych rekrutacjach odnotowujemy wyraźny wzrost liczby kandydatów, w tym roku liczba kandydatów na studia wzrosła o 12 proc. w stosunku do roku ubiegłego, który był także oceniany jako bardzo dobry, bo z 5-procentowym wzrostem liczby kandydatów w stosunku do roku wcześniejszego - informuje dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
Kandydaci ubiegają się o 2775 miejsc. - Maturzyści mają do wyboru ponad 40 kierunków studiów na ośmiu wydziałach z zakresu humanistyki, nauk społecznych, filozoficznych, przyrodniczych, prawnych, teologicznych i ścisłych oraz studia międzyobszarowe w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych - wyjaśnia L. Jaskuła.
Największa liczba kandydatów potwierdziła chęć studiowania na takich kierunkach, jak: psychologia (specj. wspieranie jakości życia – 468 osób, specj. biznesu i przedsiębiorczości 191 osób - w sumie 659 osób), prawo (522 osoby), filologia angielska (302 osoby), pedagogika (201 osób), bezpieczeństwo narodowe (172 osoby), informatyka (194 osób), ekonomia (179 osób), administracja (142 osoby), zarządzanie (135 osób), sinologia (124 osób).
- Bardzo dobry wynik rekrutacyjny odnotowała nasza tegoroczna nowość, czyli lingwistyka stosowana ze specjalnością język rosyjski z językiem angielskim, gdzie o jedno miejsce ubiegają się 3 osoby. Zainteresowanie kandydatów nowymi kierunkami oznacza, że nasza oferta jest dobrze dobrana do potrzeb rynku pracy, a przede wszystkim odpowiada zainteresowaniom kandydatów - precyzuje pani rzecznik.
Zdaniem L. Jaskuły, w tegorocznej rekrutacji bardzo dobrze wypadły również takie kierunki, jak: historia, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe czy filologia germańska. - Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 14 lipca. Osoby przyjęte na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie od 16 do 19 lipca powinny złożyć komplet wymaganych dokumentów w odpowiednich dziekanatach. Oczywiście nie są to ostateczne wyniki rekrutacji - trwa jeszcze rekrutacja na studia II stopnia i studia doktoranckie, trwa także rekrutacja kandydatów zagranicznych - precyzuje pani rzecznik.
Natomiast tym osobom, które jeszcze nie zdecydowały się na wybór konkretnego kierunku studiów lub nie są pewne swoich predyspozycji zawodowych, Biuro Karier KUL proponuje bezpłatne konsultacje z doradcą zawodowym, który pomoże w zdefiniowaniu mocnych stron kandydata i wskaże odpowiednie kierunki kształcenia.