GN 21/2020 Archiwum

Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński Honorowym Obywatelem Wąwolnicy

Decyzję o nadaniu tytułu Rada Gminy Wąwolnica podjęła podczas sesji 10 maja 2018 r. Uroczystości związane z nadaniem pośmiertnej godności odbyły się 15 lipca w parafii św. Wojciecha.

Kard. Stefan Wyszyński jeszcze jako student prawa kanonicznego na KUL wielokrotnie przyjeżdżał do Wąwolnicy. Nocował u swojego kolegi w organistówce nieopodal kościoła. To właśnie on jako późniejszy lubelski biskup w okresie po II wojnie światowej zainspirował wieloletniego proboszcza wąwolnickiego ks. Józefa Gorajka do rozpoczęcia starań o koronację figury Matki Bożej koronami papieskimi.

Jak mówi kustosz wąwolnickiego sanktuarium ks. Jan Pęzioł, być może dzisiejszy kandydat na ołtarze był świadkiem dziejących się tu cudów. Koronacja figury odbyła się 10 września 1978 roku. Dokonał jej ówczesny biskup lubelski Bolesław Pylak.

Choć dziś już prawdopodobnie nie żyją ludzie pamiętający bywającego w ich miejscowości młodego księdza a późniejszego kardynała, to jednak wszyscy wiedzą, że to właśnie za jego przyczyną figura Matki Bożej została koronowana. 

Po wielu latach od tego wydarzenia Prymas Tysiąclecia został uroczyście ogłoszony Honorowym Obywatelem Wąwolnicy. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama