Parafia aktywnie łączy we wspólnych działaniach duszpasterzy i wiernych.
Podczas wizytacji kanonicznej. Parafia w Dysie W tym roku doroczne święto parafialne obchodzono w szczególny sposób, bo z bp. Mieczysławem Cisło, który tego dnia odbył planową wizytację kanoniczną. Biskup miał okazję zapoznać się z dokonaniami parafii z ostatnich pięciu lat jej działalności, w tym z inicjatywami duszpasterskimi i materialnymi. Ważnym punktem tej wizyty było udzielenie sakramentu bierzmowania grupie ponad 60 młodych dziewcząt i chłopców.
W wymiarze materialnym szczególnie cenny jest kościół parafialny, pochodzący z połowy XVI w., wpisany na listę konserwatora zabytków w Lublinie. Jest on obecnie na etapie prac renowacyjnych. Obejmują one przede wszystkim wymianę posadzki, odnowienie wnętrza oraz wyposażenie parafii w nowoczesne rozwiązania energetyczne, oparte o technologie fotowoltaiczne. Prace finansowane są z zewnętrznych projektów (m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego) sponsorów oraz przy wydatnym wkładzie własnym.
Na czas remontu kościoła nabożeństwa odbywają się w pięknie zaadoptowanej kaplicy, która wcześniej pełniła funkcje gospodarcze.
Z zabudowaniami kościelnymi ściśle związane są inne zabytki: dzwonnica murowana (XIX w.) parawanowa, dwukondygnacjowa oraz plebania murowana z 1905 r., ufundowana przez ordynata hrabiego Zamoyskiego. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz parafialny z końca XVIII w. z najstarszymi zachowanymi nagrobkami pochodzącymi z połowy XIX w.
Na terenie parafii działają dwa zespoły szkolne, w Dysie i Ciecierzynie. Współpraca z obiema placówkami przebiega bardzo dobrze. Dzieci i młodzież niemal w stu procentach uczęszczają na lekcje religii i aktywnie włączają się w działania podejmowane na terenie parafii.
Od 2014 r. przy parafii działa Fundacja Ecclesia Nostra, powołana w celu pozyskiwania, gromadzenia i wykorzystywania środków materialnych dla zabezpieczenia trwałości konstrukcji, odbudowy i odnowy kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Dysie oraz w celu aktywizacji działań społecznych na terenie parafii.
Najnowszym projektem realizowanym przez Fundację był cykl imprez kulturalno-sportowych pod nazwą Dyska Parafiada 2018. Dni sportu i rekreacji w Dolinie Ciemięgi. Projekt ten był współfinansowany ze środków pozyskanych z Lokalnej Grupy Działania - Kraina Wokół Lublina, w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Partnerami Fundacji były Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Droga w Dysie oraz Instytut Sądecko-Lubelski. Przez cały czerwiec tego roku odbywały się liczne imprezy aktywizujące mieszkańców parafii i Doliny Ciemięgi: tradycyjny Dzień Radości z licznymi imprezami rekreacyjnymi, w którym uczestniczyło ponad 500 osób. Następnie rajd rowerowy z Dysy do Nowego Stawu z udziałem ok. 50 rowerzystów. Potem odbyły się rozgrywki piłkarskie w formule minimundialu. Drużyny wystąpiły pod szyldem czterech państw, uczestników Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji: Japonii, Kolumbii, Polski i Senegalu. Impreza zgromadziła ok. 100 zawodników w różnych kategoriach dziecięcych oraz dorosłych. W każdym z roczników Polska spisała się znacznie lepiej niż oficjalna reprezentacja… Dopełnieniem tego dnia była gra terenowa, podczas której dzieci mogły bliżej zapoznać się z zabytkami parafii.
Kulminacją projektu był wieczór świętojański, podczas którego odbywały się koncerty i występy zespołów ludowych oraz dzieci ze szkół leżących na terenie parafii. Szczególnego podkreślenia wymaga utrzymywanie tradycji puszczania wianków, który odbywa się na Ciemiędze.
Parafia Dys jest przykładem harmonijnego współdziałania duszpasterzy i wiernych. Wielość inicjatyw duszpasterskich świeckich świadczy o aktywności wspólnoty parafialnej oraz o żywej wierze wszystkich ją tworzących.