Parafia aktywnie łączy we wspólnych działaniach duszpasterzy i wiernych.
Parafia pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Dysie, należąca do dekanatu Lublin-Północ, jest jedną z najstarszych w archidiecezji lubelskiej. Jej dekret erygacyjny pochodzi z XIV w. (prawdopodobnie 1381 r.), z okresu panowania króla Ludwika Węgierskiego.
Z parafią ściśle związana jest postać urodzonego w Stoczku biskupa, bł. Władysława Gorala. Był on biskupem pomocniczym lubelskim, bardzo zaangażowanym w działalność stowarzyszeń naukowych i społecznych na Lubelszczyźnie. Podczas II wojny światowej został aresztowany przez Niemców i stracony w lutym 1945 roku w obozie Sachsenhausen. Błogosławiony bp W. Goral jest patronem Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie.
Z historią parafii w Dysie związana jest także postać sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przyszły biskup lubelski przebywał na terenie ówczesnej parafii Dys w 1941 roku, spędzając siedem tygodni w Nasutowie.
Obszar parafii jest rozległy, to miejscowości leżące nieopodal Lublina: Ciecierzyn, Elizówka (z kaplicą dojazdową), Dys, Pólko i Stoczek. Liczba wiernych przekracza 4800. Są to zarówno osoby mieszkające na tych terenach od pokoleń, jak i coraz liczniejsza rzesza parafian, którzy przenieśli się z innych miejsc, zwłaszcza z Lublina, i wybudowali na terenie parafii swoje domy. Wszyscy cenią sobie spokój, walory krajoznawczo-przyrodnicze Doliny Ciemięgi, piękno krajobrazu i liczne tereny zielone.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Dysie jest niezwykle dynamiczna zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym. Jest to z pewnością zasługa zaangażowanego proboszcza, ks. kan. Roberta Brzozowskiego, wikariusza ks. Tomasza Dumańskiego i współpracującego z nimi ks. Marcina Sadowskiego, kapelana w Klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Dysie. Swoim wsparciem służy Rada Parafialna oraz cała społeczność wiernych.
Wymiar duchowy to przede wszystkim codzienna aktywność duszpasterska, liczne wspólnoty modlitewne i formacyjne. Parafia prowadzi systematyczne działania w ramach Programu Odnowy i Ewangelizacji Parafii. Na jej terenie żywo działają grupy Liturgicznej Służby Ołtarza, Apostolstwa Młodzieży - skupionego w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz grupy formacyjne dorosłych. Istnieje kilkanaście kół Żywego Różańca, Legion Maryi, Wspólnoty Modlitewne Ojca Pio, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Kościół Domowy, Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca. Systematyczną opieką duszpasterską objęte są także osoby chore oraz małżeństwa niesakramentalne. Wszystkie wymienione grupy potwierdzają istnienie żywego i zaangażowanego Kościoła - wspólnoty ochrzczonych.