Nowy numer 3/2019 Archiwum

Kraśniccy poddani Matki Bożej

Przez wieki ludzie modlący się przed wizerunkiem Matki Bożej w najstarszym kościele w Kraśniku doznawali wielu łask. Dziś kraśnicka Pani czuwa nad całym miastem.

W całej Polsce wiele miast przyjmowało i przyjmuje za patronów osoby związane z nimi swoim życiem bądź działalnością. Dwa lata temu Rada Miasta Kraśnika podjęła uchwałę w sprawie powołania komisji oraz określenia regulaminu dotyczącego zasad i procedury wyboru patrona miasta.

- Było wiele kandydatur, jednak nasze miasto od wielu wieków związane jest z kultem Matki Bożej - podkreśla ks. kan. Jerzy Zamorski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej. - W XV w. do Kraśnika przybyli kanonicy regularni i od razu zmienili wezwanie jedynego ówcześnie kościoła, któremu patronował św. Paweł - informuje ks. Jerzy. - Patronami parafii wraz z ich nastaniem stała się Najświętsza Maryja Panna Wniebowzięta i św. Augustyn. Kanonicy mieli wielkie nabożeństwo do Matki Bożej. Nazywali Ją Naszą Panią - dodaje.

  Jak mówi ks. Jerzy Zamorski, kanonicy bardzo dbali o swoją świątynię
Justyna Jarosińska /Foto Gość
Kanonicy kościołem kraśnickim i wiernymi opiekowali się prawie 400 lat. W tym czasie mieszkańcy miasta żyli nieustająco w obecności Maryi, spoglądającej z licznych wizerunków umieszczonych w świątyni.

21 marca 2017 r. w tajnym głosowaniu specjalna komisja wybrała Najświętszą Maryję Pannę na patronkę miasta Kraśnik. Ponieważ jednak patron związany z Kościołem wymaga zatwierdzenia przez odpowiednią władzę kościelną, włodarze miasta zwrócili się w o akceptację wyboru do abp. Stanisława Budzika, a ten w specjalnym piśmie - do Watykanu. 6 kwietnia Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia papieża Franciszka wydała dekret zatwierdzający patronkę miasta Kraśnika, a kilka tygodni temu Rada Miasta oficjalnie decyzję zatwierdziła specjalną uchwałą.

  Trójkondygnacyjny złocony ołtarz Matki Bożej wykonany został prawdopodobnie ok. 1620 roku
Justyna Jarosińska /Foto Gość
- Święto patronki obchodzone będzie, oczywiście, 15 sierpnia - zaznacza ks. Zamorski. - Ta data łączy się z uroczystością odpustową ku czci Wniebowzięcia NMP w kolegiacie kraśnickiej. Ale dzień ten jest też jednocześnie świętem Wojska Polskiego, dlatego każdego roku będziemy się wszyscy jednoczyć wokół Naszej Pani.

W tym roku uroczystości odpustowe w kraśnickim kościele farnym będą miały wyjątkowy charakter. - Arcybiskup Budzik odczyta specjalny dekret i poświęci odnowioną kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy - informuje proboszcz ks. Zamorski. - Odpust poprzedzą także trzydniowe rekolekcje, które w tym roku poprowadzi ks. Marcin Grzesiak. Potrwają one od niedzieli do wtorku. W ich czasie zaplanowaliśmy procesję wokół kościoła z kopią obrazu znajdującego się w ołtarzu głównym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy