Nowy numer 22/2020 Archiwum

Kraśniccy poddani Matki Bożej

Przez wieki ludzie modlący się przed wizerunkiem Matki Bożej w najstarszym kościele w Kraśniku doznawali wielu łask. Dziś kraśnicka Pani czuwa nad całym miastem.

W całej Polsce wiele miast przyjmowało i przyjmuje za patronów osoby związane z nimi swoim życiem bądź działalnością. Dwa lata temu Rada Miasta Kraśnika podjęła uchwałę w sprawie powołania komisji oraz określenia regulaminu dotyczącego zasad i procedury wyboru patrona miasta.

- Było wiele kandydatur, jednak nasze miasto od wielu wieków związane jest z kultem Matki Bożej - podkreśla ks. kan. Jerzy Zamorski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej. - W XV w. do Kraśnika przybyli kanonicy regularni i od razu zmienili wezwanie jedynego ówcześnie kościoła, któremu patronował św. Paweł - informuje ks. Jerzy. - Patronami parafii wraz z ich nastaniem stała się Najświętsza Maryja Panna Wniebowzięta i św. Augustyn. Kanonicy mieli wielkie nabożeństwo do Matki Bożej. Nazywali Ją Naszą Panią - dodaje.

Jak mówi ks. Jerzy Zamorski, kanonicy bardzo dbali o swoją świątynię   Jak mówi ks. Jerzy Zamorski, kanonicy bardzo dbali o swoją świątynię
Justyna Jarosińska /Foto Gość
Kanonicy kościołem kraśnickim i wiernymi opiekowali się prawie 400 lat. W tym czasie mieszkańcy miasta żyli nieustająco w obecności Maryi, spoglądającej z licznych wizerunków umieszczonych w świątyni.

21 marca 2017 r. w tajnym głosowaniu specjalna komisja wybrała Najświętszą Maryję Pannę na patronkę miasta Kraśnik. Ponieważ jednak patron związany z Kościołem wymaga zatwierdzenia przez odpowiednią władzę kościelną, włodarze miasta zwrócili się w o akceptację wyboru do abp. Stanisława Budzika, a ten w specjalnym piśmie - do Watykanu. 6 kwietnia Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia papieża Franciszka wydała dekret zatwierdzający patronkę miasta Kraśnika, a kilka tygodni temu Rada Miasta oficjalnie decyzję zatwierdziła specjalną uchwałą.

Trójkondygnacyjny złocony ołtarz Matki Bożej wykonany został prawdopodobnie ok. 1620 roku   Trójkondygnacyjny złocony ołtarz Matki Bożej wykonany został prawdopodobnie ok. 1620 roku
Justyna Jarosińska /Foto Gość
- Święto patronki obchodzone będzie, oczywiście, 15 sierpnia - zaznacza ks. Zamorski. - Ta data łączy się z uroczystością odpustową ku czci Wniebowzięcia NMP w kolegiacie kraśnickiej. Ale dzień ten jest też jednocześnie świętem Wojska Polskiego, dlatego każdego roku będziemy się wszyscy jednoczyć wokół Naszej Pani.

W tym roku uroczystości odpustowe w kraśnickim kościele farnym będą miały wyjątkowy charakter. - Arcybiskup Budzik odczyta specjalny dekret i poświęci odnowioną kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy - informuje proboszcz ks. Zamorski. - Odpust poprzedzą także trzydniowe rekolekcje, które w tym roku poprowadzi ks. Marcin Grzesiak. Potrwają one od niedzieli do wtorku. W ich czasie zaplanowaliśmy procesję wokół kościoła z kopią obrazu znajdującego się w ołtarzu głównym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama