Nowy numer 23/2020 Archiwum

Rocznica pierwszego cudu maryjnego w Polsce

15 sierpnia w Wąwolnicy odbędą się uroczystości upamiętniające cudowne objawienie Matki Bożej w 1278 r. w Kęble.

Cudowne wydarzenie z udziałem drewnianej figury Matki Boskiej miało miejsce podczas najazdu tatarskiego na ziemie polskie.

W obozie jenieckim pod Kębłem tatarscy najeźdźcy sprofanowali czczoną przez miejscową ludność świętą figurę i szydzili z wiary pojmanej ludności. Cud sprawił, że Tatarzy w popłochu opuścili swój obóz, a miejscowa ludność odzyskała wolność.

Kroniki parafialne tak opisują cudowne zdarzenie: "nad Matką Bożą ukazała się jasność i unosić się zaczęła w górę, na przeciwległej górze o paręset kroków stanęła na lipie, jakoby uchodząc z rąk niewiernych, tymczasem jeszcze bardziej przerażeni Tatarzy, jak najszybciej uciekali, tak że łupy co nie były na wozach i jeńców pozostawili, nie myśląc o zdobywaniu zamku. Po ich ucieczce statua Matki Bożej nazad stanęła na kamieniu".

Wieść o zjawieniu się Matki Bożej rozeszła się błyskawicznie po okolicy, a figurka zasłynęła wielkimi łaskami. W miejscu tego wydarzenia Otton Jastrzębczyk wybudował drewnianą kaplicę, w której umieszczono cudowną rzeźbę. W roku 1700 za zgodą papieża Inocentego XII figurę przeniesiono do wąwolnickiego kościoła parafialnego.

Kębelski cud nie był jednorazowym epizodem, ale początkiem trwającej wciąż nadprzyrodzonej obecności Matki Boskiej Kębelskiej w Wąwolnicy. Od samej tylko koronacji cudownej figury w 1978 r. do lipca 2012 r. w "Księdze łask" Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej odnotowano ponad 270 cudownych zdarzeń.

Na przestrzeni wieków kult maryjny rozwijał się i umacniał na ziemiach polskich, stając się trwałym elementem narodowego dziedzictwa. Jego przypieczętowaniem stały się śluby złożone przez króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 roku. Król oddał wówczas Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej, nadając Jej formalny tytuł Królowej Korony Polskiej.

Trzysta lat później z inicjatywy więzionego prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpiło ponowne zawierzenie całego kraju Maryi i odnowienia ślubów królewskich. 26 sierpnia 1956 roku ok. milion wiernych na Jasnej Górze złożyło Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.

Uroczyste obchody 740-lecia objawień rozpocznie Msza św. o 12.00 w bazylice w dniu 15 sierpnia 2018 r. Poprzedzi ją poświęcenie obrazu namalowanego przez malarza Stanisława Eugeniusza Bodesa, przedstawiającego wizję cudownego zdarzenia w 1278 r. 

Po Mszy św. na pl. Różańcowym zaplanowano pokazy grupy rekonstrukcyjnej, która zaprezentuje kulturę i zwyczaje rycerskie z w średniowiecznej Polsce w XIII w a o godz. 17 odprawiona zostanie Msza św. w Kęble. 

Organizatorami wydarzenia są: parafia św. Wojciecha w Wąwolnicy, Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Wąwolnicy oraz Gmina Wąwolnica. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama