Nowy numer 03/2020 Archiwum

17-latek z Izraela zdjął spodnie na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku

Wszystko zarejestrowały kamery monitoringu. O incydencie pisze też izraelska gazeta "Haaretz", ale nie przedstawia faktycznej wersji zdarzeń.

Siedemnastoletni mężczyzna, obywatel Izraela, uczestniczył w zwiedzaniu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu, obecnie Państwowego Muzeum na Majdanku w ramach wycieczki. - Ściągnął spodnie i wypiął się w stronę jednego z baraków - mówi kom. Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. - Tak wynika z monitoringu. Zadzwonili do nas w związku z tym zdarzeniem pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku - dodaje.

Sprawca jeszcze tego samego dnia trafił do III Komisariatu Policji w Lublinie. - Usłyszał zarzuty, dotyczące znieważenia pomnika lub innego miejsca publicznego, urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby. Przyznał się do nich. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mu 1 tys. zł. Podczas przesłuchania obecny był tłumacz oraz adwokat, ze względu na to, że mężczyzna był nieletni. Siedemnastolatek nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania. Dalej sprawę będzie badać prokuratura - precyzuje kom. Fijołek. 17-latek z Izraela zdjął spodnie na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku   Artykuł o incydencie w Lublinie w izraelskiej gazecie Haaretz RP/PrintScreen/Haaretz

Do incydentu doszło 10 sierpnia 2018 r. Napisała o tym również izraelska gazeta "Haaretz", ale artykuł nie przedstawia faktycznej relacji ze zdarzeń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Dremor
  14.08.2018 12:45
  Dla tych, co uparcie twierdzą, że obóz był "niemiecki", a nie "nazistowski", kilka nazwisk personelu Auschwitz:
  Paweł Adamowski, Waldemar Alszewski, Oskar Dąbrowski, Stanisław Filipkowski, Franciszek Gajewski, Ernest Franciszek Maszewski, Franciszek Przyborowski, Antoni Skrzychowski, Wilhelm Swierczewski, Jan Wojciechowski. Wiele z tych nazwisk ma kilka wariantów zapisu w dokumentach obozowych, co wskazuje, że urzędnik miał problem z zapisem nazwiska (coś jak słynna scena z "nazywam się Grzegorz Brzęczyszczykiewicz"), odpada więc teoria, że byli to Niemcy z polskimi nazwiskami, bo w takich przypadkach nazwiska ulegają szybkiemu zniemczeniu (np. Marion-Johan von Kislovsky, też z załogi obozu).
  Załogi obozu były wielonarodowe, podobnie jak cała armia Hitlera. W czasie wojny mówiło się potocznie "Niemcy", niezależnie, czy to był Słowak, Austriak, Niemiec, czy Polak w mundurze Wermachtu, czy SS, bo i tacy się sporadycznie zdarzali.
 • Gosciu
  16.08.2018 13:11
  Wygłup durnego szczyla na przymusowej szkolnej wycieczce. Za komuny młodzież była prowadzana na różne pochody pierwszomajowe i inne imprezy. Robiono sobie żarty z komunistycznych ceremonii. Młodzież jest z natury rzeczy buntownicza i nie ma szacunku dla odgórnych autorytetów. Może szczyl chciał zrobić na złość nielubianemu nauczycielowi? Ukarać także opiekuna wycieczki.
  doceń 4
 • Magic
  17.08.2018 10:49
  Obóz został założony przez Niemców (władze Rzeszy) i pracowali w nim Niemcy lub osoby mające niemieckie pochodzenie które podpisały volkslisty. Manipulacje Dremora niczego tu nie zmienia. To, że ktoś mieszkał w Polsce przed wojna i miał spolszczone nazwisko (częsta konsekwencja plebiscytu na Śląsku) niczego nie zmienia - to byli Niemcy.
  doceń 16
 • zapytanie
  21.08.2018 14:00
  Czy jest ważny powód by powiadamiać co jakiś łobuz gdzieś zrobił?
  doceń 9

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama