Nowy numer 22/2023 Archiwum

Najstarszy polski biskup kończy 97 lat

Lubelski biskup Bolesław Pylak od siedmiu lat jest najstarszym biskupem w Polsce. Sakrę biskupią przyjął 52 lata temu.

Arcybiskup Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 r. w Łopienniku, tu też chodził do szkoły podstawowej. Gimnazjum ukończył na Śląsku. W swoim życiu podejmował się różnych zawodów. Był cieślą i plantatorem tytoniu. Podczas okupacji robił wszystko, by uniknąć wywiezienia do Niemiec. 

Dzięki znajomości języka niemieckiego, w czasie wojny młodemu Bolesławowi udało się zdobyć pracę w urzędzie gminy. W tym samym okresie pod pseudonimem "Kalina" działał w Batalionach Chłopskich, jednak cały czas tęsknił za innym życiem. W 1943 r. wozem konnym wyruszył do lubelskiego seminarium. 

29 czerwca 1948 r. z rąk bp. Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. Były to w diecezji lubelskiej pierwsze święcenia po wojnie.
 Potem zaczęła się praca duszpasterska. Najpierw w parafii w Nałęczowie. Później ks. Bolesław otrzymał propozycję studiów na KUL i pracy naukowej. Młody kapłan godził jednak studia z duszpasterstwem. W 1953 r. obronił doktorat z teologii dogmatycznej, a w 1960 r. został kanonikiem gremialnym Lubelskiej Kapituły Katedralnej. 

W 1966 r. został mianowany biskupem tytularnym Midica i biskupem pomocniczym lubelskim. W lipcu 1975 r. miał miejsce jego uroczysty ingres do katedry lubelskiej. 29 czerwca 1992 r. otrzymał z rąk Jana Pawła II paliusz metropolity, a 2 lipca 1992 r. objął urząd arcybiskupa metropolity lubelskiego.

14 czerwca 1997 r. arcybiskup Pylak przeszedł na emeryturę.

Dziś księdzu arcybiskupowi Bolesławowi życzymy radości, zdrowia oraz wszelkich potrzebnych łask i Bożej opieki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast