Nowy numer 23/2020 Archiwum

Otwarci na zmiany

Każdy, kto wejdzie na stronę parafii, znajdzie tu coś dla siebie. Może będzie to wyjątkowa modlitwa do Ducha Świętego, a może modlitwa optymisty.

Kościół parafialny w Kazimierzówce od dwupasmowej jezdni w kierunku Piask oddzielają ekrany. Mimo to hałas jest dosyć uciążliwy. Ludzie już się jednak przyzwyczaili. Największym problemem, jak mówi pani Barbara, jedna z parafianek, dla wielu mieszkających po tej samej stronie drogi co kościół jest fakt, że cmentarz parafialny jest po drugiej stronie ekranów. − Ale do tego też się można przyzwyczaić – stwierdza lakonicznie kobieta. Większą trudnością zdaniem ks. Józefa Swatowskiego, proboszcza parafii, jest brak miejsc parkingowych przy kościele. – Kiedyś parafia miała jeszcze tu obok działkę, ale ona została wiele lat temu sprzedana i teraz, niestety, przyjeżdżający w niedzielę na Mszę św. nie mają gdzie parkować. Teren, który mamy, jest zdecydowanie za mały.

Odnowić oblicze

Parafia w Kazimierzówce liczy blisko 3 tys. wiernych. Większość to ludzie młodzi, którzy postanowili osiedlić się na tym terenie w ciągu ostatnich lat. – Wielu z nich do kościoła chodzi jeszcze gdzieś indziej, są związani z parafiami rodziców bądź poprzedniego zamieszkania – mówi ks. Józef. – Próbujemy jednak wszystkich nowych, ale też starych parafian wciągnąć w życie lokalnego Kościoła.

Od dłuższego czasu w kościele parafialnym i w kaplicy organizowane są specjalne Jerycha modlitewne. – To 24 godziny czuwania, w których biorą udział nasi parafianie – informuje proboszcz. – Dbamy o to, by w tym czasie Pan Jezus nie był sam, i naprawdę się to udaje. Ludzie, jak podkreśla proboszcz, chętnie uczestniczą w nabożeństwach fatimskich, a coroczne spotkania połączone z Mszą św. i majówką w Lesie Krępieckim stały się już tradycją. – Pamiętam, jak pierwszy raz chodziłem po kolędzie i dowiedziałem się wtedy o straszliwej zbrodni z czasów wojny popełnionej właśnie w naszym lesie. Tam jest pomnik upamiętniający 30 tys. zabitych ludzi. Postanowiliśmy co roku w ostatnią niedzielę maja spotykać się w tym miejscu i wspólnie się modlić. Integracji modlitewnej i społecznej służyć ma program Nowe Oblicze Parafii, do którego jakiś czas temu parafia w Kazimierzówce dołączyła.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama