Kobieta niezwykła - mądra i silna tak, że potrafiła przetrwać zdradę i uszanować talent niewiernego męża. O Oktawii Żeromskiej opowiadać będzie autorka jej biografii Maria Mirnowicz-Panek.
Wiele osób potrafi powiedzieć cokolwiek o Stefanie Żeromskim, ale o jego żonie Oktawii mało kto coś wie. Tymczasem to właśnie ona była siłą sprawczą wielu działań i twórczości pisarza. Śladami jej życia powędrowała Maria Mirnowicz-Panek, wieloletni kierownik Muzeum Literackiego w Nałęczowie. Z tej wędrówki powstała książka zatytułowana "Oktawia Żeromska – portret rodzinny". Spotkanie z autorką odbędzie się w piątek 7 września w budynku dawnej Ochrony w Nałęczowie przy ul. Poniatowskiego 39 o godz. 16.30
– Książka Marii Mirnowicz-Panek wydobywa z cienia postać, której życie z jednej strony jest przykładem charakterystycznego dla polskich kobiet końca XIX i początku XX wieku angażowania się jednostki w społeczno-patrotyczne działania zbiorowości, z drugiej zaś wydaje się w pewien sposób wyjątkowe. Córka lekarza społecznika, pasierbica dyrektora nałęczowskiego uzdrowiska, towarzyszka życia uczestnika powstania styczniowego, żona Stefana Żeromskiego, przyjaciółka Bolesława Prusa, teściowa Jana Witkiewicza-Koszczyca, matka, macocha i babka – to najciekawsze, choć nie wszystkie role – mówi dr hab. Monika Gabryś-Sławińska, obecny kierownik Muzeum Literackiego w Nałęczowie.
Każdy, kto chciałby bliżej poznać Oktawię, zaproszony jest na spotkanie z autorką jej biografii oraz na wystawę poświęconą żonie Stefana Żeromskiego przed Urzędem Miasta w Nałęczowie.