Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie polecam baniek mydlanych

– Wielkie rzeczy w naszym życiu mogą się przydarzyć nawet wtedy, gdy mamy 75 lat, jak Abraham – przekonuje, nie tylko młodzież, ks. Andrzej Krasowski.

To było największe spotkanie młodzieży archidiecezji lubelskiej, która od sześciu lat przyjeżdżają do Garbowa. Jedni chcą doświadczyć młodego Kościoła, inni spotkać się z rówieśnikami, jeszcze inni nie mają szczególnych oczekiwań. Jednak to, co słyszą podczas spotkań i konferencji, może stać się najważniejszym newsem w ich młodym życiu. W tym roku o tym, że nie warto stawiać na „bańki mydlane”, przekonywał zebranych ks. Andrzej Krasowski.

− Słowa, które były hasłem spotkania młodych: „Powierz Panu swoją drogę, teraz On będzie działał”, nie są pięknym hasłem reklamowym, ale rzeczywistością, którą warto nauczyć się odczytywać. Nasze życie składa się z różnych, najczęściej drobnych wydarzeń, jak mycie zębów, zjedzenie obiadu, nauka w szkole czy praca i odpoczynek. Pośród nich jednak są takie, które daje nam Pan Bóg, byśmy potrafili odczytywać drogę i wypełniać powołanie. Bo człowiek jest wtedy szczęśliwy, kiedy w życiu robi to, co przynosi mu satysfakcję, a to kim jest, sprawia mu radość. By osiągnąć taki stan, nie ma co wierzyć w bańki mydlane − mówi ks. A. Krasowski, który podczas SMAL-u w Garbowie głosił rekolekcje dla młodych.

Sprawy przereklamowane

Jego zdaniem wyzwaniem duszpasterzy jest pokazywać ludziom, szczególnie młodym, że na reklamowanej przez świat ułudzie nie opłaca się budować swojej wartości. –

Zdrowie dziś jest, jutro może go nie być, tak samo jest z pieniędzmi. I tak samo sława, prestiż, stanowisko w pracy. To bańki mydlane, które mogą pęknąć w każdej chwili, dlatego jeśli naszej wartości nie budujemy na stałym fundamencie, którym jest Pan Bóg, żyjemy w lęku. Pan Bóg ma plan na każdy dzień naszego życia. O tym mówię młodym ludziom, przytaczając im historie biblijne Abrahama − ojca wiary, Jakuba − powołanego grzesznika, Racheli − niepłodnej matki i Józefa − żywiciela Egiptu. Sytuacje, jakie wydarzyły się w życiu tych ludzi, możemy odnaleźć w naszych życiorysach. Biblia jest skarbnicą odpowiedzi i podpowiedzi na każdą sytuację. Do jej odkrywania zachęcam nie tylko podczas rekolekcji, ale w codziennym życiu − mówi ks. Andrzej.

Duszpasterskie doświadczenie kapłana potwierdza, że część ludzi uważa, że to, co najpiękniejsze w życiu, musi wydarzyć się w młodości, że starość nic ciekawego nie przynosi, więc za młodu trzeba żyć tak, by wszystkiego spróbować.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama