Ma być okazją do stworzenia warunków do wzajemnego poznania ludzi nauki, kultury i biznesu Polski i USA na kanwie wspólnej historii oraz stworzenia przestrzeni do wspólnego działania.
Przedsięwzięcie organizowane jest nie tylko w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także w setną rocznicę powstania uczelni. Pomysłodawcą kongresu jest ks. prof. Jarosław Jęczeń, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej w KUL. Organizatorem spotkania są wspólnie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i Urząd Wojewódzki w Lublinie.
– Spotkanie składać się będzie z kilku elementów. Jednym z nich jest wymiana biznesowa, czyli spotkania ludzi biznesu polonijnego z przedstawicielami przedsiębiorców z Lubelszczyzny. Inne elementy to tożsamość polska, sto lat odzyskania niepodległości Polski i potencjał ludzki. Nic się nie dzieje bez ludzi, czy to będzie wiara, kultura, język, biznes. Chcemy zaprezentować ten potencjał ludzki w okresie ostatnich stu lat – podkreśla ks. Jarosław Jęczeń.
Specjalne zaproszenia do udziału w kongresie wystosowali także rektor KUL ks. Antoni Dębiński i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
– Przez długie lata KUL korzystał z pomocy Polonii amerykańskiej, współpracował z ośrodkami naukowymi i kulturowymi. Dziś pragniemy zaprezentować owoce tej współpracy i zadeklarować otwartość w obszarze komercjalizacji wiedzy, dobrych praktyk, innowacyjnych przedsięwzięć czy wymiany pracowników naukowo-dydaktycznych i studentów. KUL jako pierwszy uniwersytet w niepodległej Polsce niech będzie miejscem świętowania wspólnej historii USA i Polski – napisał w zaproszeniu rektor KUL.
Kongres odbędzie się w dniach 11–14 października. Oprócz gości z Ameryki swój udział w spotkaniu zapowiedziało wielu czołowych polityków. Spotkaniu patronuje prezydent RP Andrzej Duda.