Nowy numer 23/2020 Archiwum

Lublin czyta Żeromskiego

Narodowe Czytanie to akcja społeczna zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Co roku przyciąga Polaków do wspólnej lektury klasyki polskiej literatury.

W tym roku wspólnie przeczytamy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Lubelską akcję rozpocznie spektakl o godzinie 11 na dziedzińcu Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego.

Przedstawienie przyjmuje formę czytania i jest skróconą wersją "Przedwiośnia". Oprawę muzyczną przygotowali pracownicy biblioteki. Część strojów stworzyli sami pracownicy, a część została wypożyczona z Teatru Osterwy w Lublinie.

- To jest bardzo dobra akcja, skierowana do każdego bez względu na wiek. Nasze przedstawienie ma na celu przybliżyć młodszym i starszym czytelnikom lekturę - podkreśla Beata Januszek, koordynator przedsięwzięcia oraz autorka scenariusza spektaklu. 

Od godz. 12 w różnych miejscach miasta fragmenty książki czytać będą  przedstawiciele lokalnych władz, dziennikarze, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie.

- To świetnie, że wbrew pozorom ludzie sięgają po takie klasyczne utwory - mówi Beata Januszek.

W czasie poprzednich akcji przeczytano m.in. "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama