Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ona jest z nami w każdy czas

W sanktuarium na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe przebiegające pod hasłem: „Zawitaj, ziemi chełmskiej władczyni...”.

Ludzie od wielu lat przychodzą i przyjeżdżają na tzw. Górkę Chełmską, by modlić się do Matki Bożej. To tu znajduje się kopia jednego z najstarszych i najsłynniejszych wizerunków Bogurodzicy z Dzieciątkiem Jezus.

W święto Narodzenia NMP, jak co roku, do chełmskiej bazyliki przybyli pielgrzymi, by prosić Matkę Bożą o potrzebne łaski. − Nigdy nie słyszano, aby tu, na tym chełmskim wzgórzu, gdzie od wieków pielgrzymują do Maryi prawosławni, unici, katolicy rzymscy, Matka nie słyszała głosu swojego ludu − mówił na początku Mszy św. abp Stanisław Budzik. − Aby odwróciła swoją twarz. Ona zawsze jest z nami, w każdy czas, i zawsze nam mówi to samo: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Do sanktuarium chełmskiego przybył także abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski. To on przewodniczył uroczystej Sumie odpustowej.

W homilii abp T. Kondrusiewicz mówił o wdzięczności Matce Bożej za dar wolności. Zwrócił jednak uwagę, że otrzymana w darze wolność jest dla ludzi także wielkim zadaniem, któremu często nie potrafią sprostać. − Człowiek żyje dziś bardzo często tak, jakby Boga nie było. Zamiast według prawa Bożego żyje prawami ustalonymi przez samego siebie − nauczał. − W parlamencie większością rąk przyjmuje się prawa, które godzą w prawa Boże i w związku z tym dziś mamy to, co mamy.

Biskup z Białorusi przekonywał też, że wśród wielu kryzysów, o których mówi się na świecie, największym jest kryzys moralny. − Spójrzmy na  dzisiejszą rodzinę, co się z nią dzieje. Rodzina się rozpada. Na Białorusi 50 proc. to rodziny rozbite. To nie jest tylko tragedia męża i żony, ale głównie dzieci − zaznaczył hierarcha.

Arcybiskup Kondrusiewicz zwrócił także uwagę na  fakt, że dziś największy Boży dar, którym jest życie, staje się towarem. − Można go kupić, sprzedać, zmanipulować, wykorzystując największe osiągnięcia nauki − mówił. Nie krył też żalu, że współczesne media zamiast wartości moralnych promują amoralność.

Chełmskie uroczystości były, jak co roku, okazją do poświęcenia wieńców dożynkowych. Po Mszy św. poświęcone zostały także róże. Z wykorzystaniem płatków kwiatów zostaną później wykonane specjalne modlitewniki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama