GN 47/2020 Archiwum

UMCS organizatorem IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii

Do Lublina przyjadą światowej sławy osobistości – w Kongresie weźmie udział 726 badaczy z 85 ośrodków naukowych. 30 uczestników reprezentuje jednostki zagraniczne.

Temat Kongresu – "Państwo w czasach zmiany", jest w zamyśle próbą koncentracji na podstawowych, „tradycyjnych” kategoriach politologicznych, jakimi są państwo i władza, ale z uwzględnieniem dynamiki oraz zmienności, nowych jakościowo cech otoczenia społecznego, w którym państwo funkcjonuje. Chodzi o zmiany na poziomie wnętrza państwa, ale i systemu międzynarodowego.

W ramach wydarzenia przewidziano 104 różnorodne panele, pogrupowane w cztery filary tematyczne: Uwarunkowania zmiany środowiska państwa; Państwo jako podmiot polityki wewnętrznej w czasach zmiany; Państwo jako podmiot stosunków międzynarodowych w czasach zmiany i Badanie państwa w czasach zmiany.

Wykład inaugurujący Kongres wygłosi prof. Stefano Guzzini, wybitny politolog niemiecko-francuskiego pochodzenia, specjalizujący się w teorii stosunków międzynarodowych. Podczas otwarcia wystąpi także prof. Ilter Turan, prezydent International Political Science Association w latach 2016–2018.
Tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości znalazły odzwierciedlenie także w programie wydarzenia, w postaci dwóch sesji plenarnych otwierających obrady (18 września). Pierwsza z nich nosi tytuł: "Państwo w czasach zmiany". Drugą zatytułowano: "100 lat państwowości Polski Odrodzonej. Bilans historycznego doświadczenia". Istotnym elementem Kongresu będzie sesja "Polityka zagraniczna Polski – racja stanu, cele, strategia" (20 września), z udziałem m.in. Jacka Czaputowicza, ministra spraw zagranicznych oraz Krzysztof Szczerskiego, szefa gabinetu prezydenta RP. 

W 2018 r. Wydział Politologii UMCS obchodzi jubileusz 25-lecia. Z tej okazji, w ramach Kongresu, odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Wydziału (19 września), podczas którego współpracownikom i przyjaciołom jednostki zostaną wręczone Medale Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Medale 25-lecia Wydziału oraz tytuły Zasłużonego Profesora.

Idea organizacji kongresów politologicznych w Polsce, zainicjowana przez Komitet Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych, została po raz pierwszy zrealizowana w 2009 r. Wtedy to pracownicy Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali I Kongres Politologii. Trzy lata później organizacji wydarzenia podjęli się badacze z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. III Kongres Politologii odbył się w 2015 r. w Krakowie, dzięki staraniom pracowników Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kongres w Lublinie będzie trwał od 18 do 20 września na UMCS.

Wydarzenie łączy się z prezentacją ważnej publikacji "Polska. Eseje o stuleciu", związanej z obchodzoną setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wyjątkowa pozycja składa się z pięciu rozdziałów poświęconych polskiej historii i państwu, gospodarce, społeczeństwu, nauce i kulturze. Słowem wstępnym publikację opatrzył prof. Michał Kleiber.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama