Pałeczki bakterii New Delhi wykryto u co najmniej jednego pacjenta szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego w Lublinie.
Bakteria Klebsiella pneumoniae NDM - pałeczki zapalenia płuc, potocznie zwana New Delhi, znana jest na świecie od 7 lat. Nazywana jest też superbakterią, ponieważ odporna jest na wszelkie antybiotyki.
Ostatni jej przypadek w naszym kraju został wykryty w lubelskim szpitalu PSK 4 na oddziale nefrologii. Podejrzani o zachorowanie na New Delhi byli jeszcze trzej inni pacjenci. U jednego chorobę wykluczono, u pozostałych dwóch szpital czeka na wyniki.
Bakteria najczęściej atakuje osoby z obniżoną odpornością i - co się z tym wiąże - często przyjmujące antybiotyki. Zarazić się nią można przez dotyk, choć niekoniecznie wiąże się to z możliwością zachorowania. Człowiek staje się wtedy nosicielem superbakterii. New Delhi nie przenosi się drogą kropelkową.
W minionym roku w Polsce zakażonych bakterią było 2 tys. osób. W tym roku prawdopodobnie liczba ta będzie znacznie większa.
Lekarze ostrzegają, że objawami, na które warto zwrócić uwagę, są bóle w klatce piersiowej i gorączka, a czasem też zapalenie płuc, bóle stawów i problemy gastryczne.