Nowy numer 22/2020 Archiwum

Lubelscy maturzyści na Jasnej Górze

Młodzież, która w tym roku szkolnym będzie zdawać egzamin maturalny, uczestniczyła w pielgrzymce na Jasną Górę, gdzie maturzyści polecali Matce Bożej nadchodzące egzaminy i wybór dalszej drogi.

Młodzieży z archidiecezji lubelskiej towarzyszył na Jasnej Górze bp Józef Wróbel, który przewodniczył Mszy św. w intencji maturzystów. W homilii nawiązał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wartości, jaką jest wolność.

– Dziękując za dotychczasowe sukcesy w szkołach, zdobytą wiedzę, chcemy też dziękować za wolność naszej Ojczyzny, za to, że po 123 latach wróciła na mapę. Było to możliwe dzięki wielu ludziom, którzy o tę wolność walczyli, rezygnując często ze swych osobistych planów – mówił biskup.

Podkreślił też, że trzeba nam pamiętać znaczenie takich słów jak Ojczyzna i wolność, że zawsze miały one ogromną wagę.

– Świadomość tego, co znaczy wolność powinna wypełniać  serca młodych ludzi. Jakże łatwo żyjąc w wolnym kraju nie doceniać tego, co się ma. To szkoła wskazuje wiele lektur, które opisują znaczenie wolności, jej wartość i cenę. Człowiek wykształcony zna historię swego kraju i ceni ją. W naszych sercach nie powinno nigdy zabraknąć patriotyzmu, który winien wyrażać się w trosce o Ojczyznę na różne sposoby i na różnych polach działalności – mówił biskup.

Wskazywał też, że są takie miejsca w Ojczyźnie, jak to jasnogórskie sanktuarium, do którego zawsze pielgrzymowali Polacy, które nas jednoczyło i uczyło wzajemnego poszanowania. Zachęcał też, by tu wracać w ważnych chwilach swego życia i oddawać się Matce Bożej, która nasze sprawy zanosi przed tron Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama