Nowy numer 48/2020 Archiwum

Lubelscy maturzyści na Jasnej Górze

Młodzież, która w tym roku szkolnym będzie zdawać egzamin maturalny, uczestniczyła w pielgrzymce na Jasną Górę, gdzie maturzyści polecali Matce Bożej nadchodzące egzaminy i wybór dalszej drogi.

Młodzieży z archidiecezji lubelskiej towarzyszył na Jasnej Górze bp Józef Wróbel, który przewodniczył Mszy św. w intencji maturzystów. W homilii nawiązał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wartości, jaką jest wolność.

– Dziękując za dotychczasowe sukcesy w szkołach, zdobytą wiedzę, chcemy też dziękować za wolność naszej Ojczyzny, za to, że po 123 latach wróciła na mapę. Było to możliwe dzięki wielu ludziom, którzy o tę wolność walczyli, rezygnując często ze swych osobistych planów – mówił biskup.

Podkreślił też, że trzeba nam pamiętać znaczenie takich słów jak Ojczyzna i wolność, że zawsze miały one ogromną wagę.

– Świadomość tego, co znaczy wolność powinna wypełniać  serca młodych ludzi. Jakże łatwo żyjąc w wolnym kraju nie doceniać tego, co się ma. To szkoła wskazuje wiele lektur, które opisują znaczenie wolności, jej wartość i cenę. Człowiek wykształcony zna historię swego kraju i ceni ją. W naszych sercach nie powinno nigdy zabraknąć patriotyzmu, który winien wyrażać się w trosce o Ojczyznę na różne sposoby i na różnych polach działalności – mówił biskup.

Wskazywał też, że są takie miejsca w Ojczyźnie, jak to jasnogórskie sanktuarium, do którego zawsze pielgrzymowali Polacy, które nas jednoczyło i uczyło wzajemnego poszanowania. Zachęcał też, by tu wracać w ważnych chwilach swego życia i oddawać się Matce Bożej, która nasze sprawy zanosi przed tron Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama