Nowy numer 22/2020 Archiwum

Morawiecki w Wąwolnicy: Obiecuję owoce pracy dzielić równo dla wszystkich

W Wąwolnicy odbyło się pierwsze ogólnopolskie święto "Wdzięczni polskiej wsi", w którym uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, parlamentarzyści i rolnicy z całej Polski.

Najpierw Msza św. pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika, a potem korowód dożynkowy i wspólne dziękowanie za tegoroczne plony.

– Tym świętem chcę wyrazić najgorętsze podziękowania polskiej wsi za trud waszej pracy, za to co robicie dla naszej Ojczyzny dbając o jej zasoby, ale też tradycję i kulturę. Dzisiaj spotykamy się w stulecie odzyskania niepodległości, której nie byłoby bez trudu polskiej wsi, bez polskich rolników, którzy przechowali największe wartości polskiej kultury. Cud niepodległości to zasługa naszych przodków, pracujących ciężko także na roli – mówił premier.

Zaznaczył też, że patrząc w przyszłość jest pewien, że bez etosu pracy rolników, bez wiary rolników, bez ciężkiej żmudnej pracy i wzajemnej życzliwości Polska nie będzie tak silna, jak może być.

– U źródeł naszego państwa stała ciężka praca rolników. Nazwa "Polska" pochodzi od nazwy plemienia "Polanie", a ich nazwa wywodzi się od słowa "pole". To ciężka praca, a nie wyprawy i łupy kształtowały ich tożsamość, której my jesteśmy spadkobiercami – mówił premier.

Wyjaśnił też, że Wąwolnica została wybrana na miejsce świętowania dlatego, że na tym terenie jak w lustrze odbija się nasza historia. Przed ponad 700 laty tereny Polski najechali Tatarzy, którzy chcieli zniszczyć kraj, kulturę i wiarę. To tutaj te wojska zostały odparte dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Kębelskiej i bohaterskiej walce Polaków. Potem kolejne wieki lepsze i gorsze, w tym odebranie Wąwolnicy praw miejskich w XIX wieku, jako kara za wsparcie dla powstańców styczniowych. Kolejne trudne doświadczenie przyszło w 1946 r. Za karę za wsparcie żołnierzy Armii Krajowej SB spaliła ponad 100 gospodarstw. Nie złamało to jednak mieszkańców Wąwolnicy, którzy zawsze za wartość najcenniejszą uważali Ojczyznę.

– Dlatego tu przychodzimy z wdzięcznością. Mimo wielu lat krzywd i niesprawiedliwego podziału dóbr, także w latach transformacji i wolności, która zmuszała ludzi takich wsi jak Wąwolnica do migracji czy emigracji, ludzie się nie poddali, podejmując ciężką pracę. Dziś polska wieś wstaje z kolan, chcemy o nią dbać. Chcemy, by rolnicy mieli nasze wsparcie i obiecuję, że mój rząd zrobi wszystko, by równo dzielić owoce pracy, tak by polska wieś nie była pokrzywdzona – mówił Mateusz Morawiecki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Jozef
  23.09.2018 20:18
  Czyli Morawiecki odda miliony,ktore zrobil w niemieckim banku drenujac kieszenie biednych Polakow? Pielegniarki w Przemyslu do tygodni gloduja jest okazja tam natychmiast jechac i dzielic te miliony.
  doceń 11
 • Gosc
  23.09.2018 22:33
  Dzis polska wies wstaje z kolan? A przed kim kleczala za rzadow PSL? Moze wstanie z kolan ma sie skonczyc, kiedy ... doplaty z Unii sie skoncza? I dlaczegoz to premier uzurpuje sobie rowne dzielenie owocow CUDZEJ pracy? Czyzby zapomnial, ze jego dochody (i premie) to sa pieniadze wypracowane przez innych a on jest li i jedynie na uslugi dla obywateli a nie jako samowladca, ktory zabiera wszystkim i rozdaje "po uwazaniu", zaczynajac od nadwornej swity?
  doceń 10
 • A.G.
  23.09.2018 22:37
  To widać i czuć, np. policjanci otrzymali od rządu PIS prezent w postaci 100 proc. wynagrodzenia za pobyt na L-4, natomiast pozostali ludzie mają tylko 80 proc. wynagrodzenia za pobyt na zwolnieniu lekarskim. Dalsze przykłady można mnożyć. Premier jak zwykle mija się z prawdą.
  doceń 8
 • Krzysiek
  24.09.2018 09:38
  >>U źródeł naszego państwa stała ciężka praca ...<<
  Rzeczywiście państwo pasie się 82% podatków zabieranych lokalnym społecznościom- a następnie centralnie państwo decyduje jakim lokalnym ile przydzielić.
  Może miejcie ODWAGĘ aby u źródeł zostały pieniądze z ciężkiej pracy - W związku z tym zostawcie 82% podatku VAT i PIT - LOKALNIE
  a 18% weźcie na państwo.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama