Nowy numer 22/2020 Archiwum

Camerata Lubelska upamiętni rocznicę 600-lecia fresków w kaplicy Trójcy Świętej

30 września w lubelskiej archikatedrze znany lubelski zespół wokalno-muzyczny zaprezentuje m.in. Litanię do Trójcy Świętej Jana Wańskiego.

Koncert pod tytułem "Miasto Kultury. 600-lecie fresków w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim" ma – jak mówi Tadeusz Szykuła, wiceprezes Cameraty – upamiętnić wyjątkowy fenomen kultury Lublina, ale też całego narodu polskiego, jakim jest kaplica z unikatowymi freskami.

– W ramach koncertu zaprezentowana zostanie muzyka polska okresu renesansu powstała w tym samym czasie, co lubelskie freski, a także XVIII-wieczne dzieło wokalno-instrumentalne Jana Wańskiego "Litania do Trójcy Świętej", odwołujące się do idei wezwania, jakie nosi Kaplica Zamkowa – wyjaśnia T. Szykuła.

W czasie muzycznej uczty tradycyjnie nie zabraknie także narracji słownej opartej o teksty poetyckie lubelskich poetów okresu renesansu i doby współczesnej. Zaprezentowane zostaną także teksty ku czci Trójcy Świętej. Integralną część koncertu stanowić będzie również rozpoczynająca go prelekcja edukacyjna, która przybliży wszystkim wiedzę na temat unikatowego zabytku, jakim są lubelskie freski. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama