Nowy numer 38/2023 Archiwum

Karuzela kandydatów

Kto obejmie władzę w miastach Lubelszczyzny, okaże się - być może - już 21 października. Prezentujemy nazwiska tych, którzy ubiegają się o najważniejsze stanowiska.

W trzech miastach naszego regionu wybrani zostaną prezydenci, w pozostałych będą to burmistrzowie. Trzech posłów zdecydowało się na ewentualne opuszczenie ław sejmowych w zamian za stanowisko w samorządzie.

W Lublinie o fotel prezydenta będzie się ubiegało 6 kandydatów - 4 mężczyzn i 2 kobiety. Prezydentem Lublina zamierza zostać urzędujący drugą kadencję Krzysztof Żuk, który startuje z własnego komitetu wyborczego. Jego najgroźniejszym kontrkandydatem będzie obecny poseł PiS Sylwester Tułajew.

Prezydentem Lublina chce też zostać poseł Jakub Kulesza z Kukiz’15. O fotel włodarza stolicy województwa ponownie będzie się ubiegał także Marian Kowalski, który startuje z komitetu "My z Lublina". Do walki staną również dwie panie - Magdalena Długosz z KW "Miasto dla ludzi" oraz Joanna Kunc, która wystartuje z własnego komitetu wyborczego.

Faworytem w wyborach na prezydenta Chełma jest obecna prezydent Agata Fisz, która - tak, jak przed 4 laty - startuje w wyborach ze swojego komitetu wyborczego "Postaw na Chełm". Jeśli wygra, będzie funkcję prezydenta pełnić 4. kadencję z rzędu. Agata Fisz zmierzy się z młodym, bo zaledwie 27-letnim, chełmianinem, który jest m.in. pełnomocnikiem wojewody lubelskiego ds. służby zdrowia i przewodniczącym Stowarzyszenia "Chełmianie" - Jakubem Banaszkiem z PiS, a także z radnym Dariuszem Grabczukiem, którego popierają PO i Nowoczesna. O fotel prezydenta Chełma powalczą też Justyna Manasterska-Raszka z PSL, na co dzień pracująca w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, i radny Paweł Białas z Kukiz’15.

W Puławach kandydują 4 osoby: obecny prezydent Janusz Grobel (na tym stanowisku od 2002 r.), który startuje z własnego komitetu wyborczego; Mariusz Cytryński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Powiśle", którego popierają PO, Nowoczesna, KOD i SLD; Bożena Krygier, która aktualnie pełni funkcję przewodniczącej Rady Miasta z PiS, oraz radny miasta Puławy Paweł Maj, który wystartuje ze swojego komitetu wyborczego.

W Kraśniku o fotel burmistrza powalczy były wojewoda lubelski, a obecny poseł Wojciech Wilk z PO, radny powiatu kraśnickiego Kazimierz Choma popierany przez PiS i Zjednoczoną Prawicę oraz Marzena Pomykalska, która obecnie pełni funkcję wiceburmistrza i w wyborach wystartuje z własnego komitetu wyborczego.

W Lubartowie o fotel burmistrza będzie się ubiegało 5 kandydatów. Wśród nich obecny burmistrz oraz menedżer Waldemar Gąsior startujący z komitetu Razem dla Lubartowa, radny Krzysztof Paśnik z KW Wspólny Lubartów, obecny zastępca burmistrza Radosław Szumiec ze Wspólnoty Lubartowskiej oraz radny Jakub Wróblewski, popierany przez PO i Nowoczesną.

Burmistrzem Krasnegostawu ponownie chce zostać urzędujący w latach 2010-2014 Andrzej Jakubiec. W wyborach zmierzy się z trzema kandydatami: szefem PGK Andrzejem Kmicicem z Przyjaznego Krasnegostawu, byłym zastępcą burmistrza Robertem Kościukiem z KW Po pierwsze Krasnystaw oraz przedsiębiorcą Bogusławem Warchulskim, startującym z KW Marszałek Warcholski Burmistrzem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast