Coraz częściej osoby, które budują dom lub kupują mieszkanie, decydują się na podłogę z drewna. Drewniane podłogi, odpowiednio zakonserwowane i utrzymywane, mogą służyć nawet przez wieki.
Niektórzy już na etapie budowy czy remontu konsultują się ze specjalistami ze sklepu z podłogami, aby nie było niespodzianek podczas efektu końcowego. Drewniane podłogi są tak samo dobre jak płytki, jeśli w domu ktoś chce zainstalować ogrzewanie podłogowe. Najważniejsze, by trafić na dobrych specjalistów, którzy powiedzą, co i jak.
Do wyboru, do koloru
Studio Podłóg Z53 mieści się w Lublinie przy ul. Zamojskiej 53, tuż przed Mostem Kultury. Sklep przez lata pracuje na swoją markę i pozycję. Konkuruje skutecznie z dużymi sieciami handlowymi, bo ma zalety, o które dzisiaj coraz trudniej, a są nimi zaangażowanie, zainteresowanie klientem i wysoka jakość usług. Nie chodzi tylko o sprzedaż podłóg i konsultację, bo Studio Podłóg Z53 oferuje również montaż podłogi, którą klient zamówi. – Oficjalny start firmy nastąpił w 2011 r. Prowadzimy ją, bo znamy się na sprzedaży i na podłogach z drewna – mówią Andrzej Wroński i Michał Stawski, właściciele firmy przy ul. Zamojskiej w Lublinie. Zatrudniają swoich pracowników, co gwarantuje pewność przy montażu. – Ludzie przychodząc do nas do sklepu, jeszcze nie wiedzą, czego chcą – czy wolą panele, czy drewno. Z kolei czy drewno ma być lakierowane, olejowane, szczotkowane czy może ucharakteryzowane w starym stylu, nowocześnie. Zastanawiają się. My im podpowiadamy, rozmawiamy, sprawdzamy, czy ich wybór będzie dobry; to nasze zadanie, bo nie dla każdego jest dobra podłoga drewniana czy drewnopodobna, lecz sztuczna – wyjaśnia A. Wroński.
Klient musi wiedzieć wszystko
Zdaniem A. Wrońskiego, najbardziej trwałym materiałem podłogowym jest drewno "bez względu na to, czy to podłoga drewniana warstwowa czy z litego drewna". – Z pewnością żywotność desek drewnianych będzie większa przy zaolejowaniu i odpowiedniej konserwacji. O tym mówimy kilkukrotnie podczas zakupu. Wyszliśmy bowiem z założenia, że klient powinien się dowiedzieć od nas maksymalnie dużo podczas decydowania się na konkretny produkt. Nie da się inaczej prowadzić biznesu, bo nieuczciwość czy brak dokładności mają krótkie nogi – tłumaczy specjalista. Właściciele Studia Podłóg Z53 podkreślają, że podłogi drewniane są takim materiałem, który po zamontowaniu w domu czy mieszkaniu da o sobie znać w ciągu roku, jeśli jest wada montażu lub wada chemii. – Rzadko się zdarza, że wada pojawia się po kilku latach. Gwarancja jest dwuletnia – więc klienci powinni się czuć bezpieczni. Jedyną rzeczą, której nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jest sposób użytkowania – tłumaczą. Jeżeli na podłodze pojawiają się zarysowania przy codziennym użytkowaniu, a domownicy chodzą po mieszkaniu w skarpetkach – to znaczy, że z podłogą jest coś nie tak i warto ją zareklamować. Drewniana podłoga jest bowiem bardzo odporna i trwała. Te i inne wątpliwości rozwieją właściciele Studia Podłóg Z53.
Cena też decyduje
Jeśli ktoś chce mieć drewno zamiast powierzchni sztucznej, a nie stać go na górną półkę, to może liczyć w sklepie przy ul. Zamojskiej na pomoc w znalezieniu dobrej jakościowo podłogi w znacznie niższej cenie. Ceny za dobry jakościowo produkt z montażem zaczynają się już od 160 zł za metr kwadratowy. Laminaty z montażem i podkładami, a wiec panele w dobrej jakości są w Studiu Podłóg Z53 dostępne w jeszcze niższej cenie. Oczywiście nie należy tego typu produktów mylić z panelami dostępnymi w dużych sklepach, których jakość jest nieporównywalnie słabsza niż tych, o których mówią właściciele sklepu. – Panele zaczęliśmy sprowadzać w związku z zapotrzebowaniem klientów. To alternatywa dla tych osób, których nie stać na drewno. Jednak nasze panele sprowadzamy z firm, które gwarantują wysoką gęstość materiału i trwałość. Warto podkreślić jednak, że ponad dziewięćdziesiąt procent naszych klientów decyduje się na podłogi drewniane – akcentuje A. Wroński. Polska eksportuje za granicę duże ilości gotowych drewnianych podłóg, które są popularne w krajach zachodnich. Do łask, także i u nas, wracają tzw. jodły francuskie. – To podłogi cięte pod kątem. Są to najdroższe produkty, ale coraz bardziej pożądane przez klientów. Podłogi w stylu retro są coraz częściej poszukiwane. Nasi klienci wybierają podłogi nie tylko pod względem ceny, ale i wyglądu – wyjaśniają przedsiębiorcy.
Drewniana podłoga w kuchni?
Właściwie dlaczego nie? Nie ma przeciwwskazań. Jedynym ograniczeniem jest sposób użytkowania. – Pytam się, jak ludzie gotują, w jaki sposób. Od tego zależy wszystko. Jeśli ktoś w kuchni przygotowuje jedynie śniadanie i kolację, od czasu do czasu obiad – to drewniana podłoga jest odpowiednia. Natomiast jeśli ktoś często gotuje, a więc też często myje podłogę, to raczej odradzamy drewno – mówi pan Andrzej. Podłogi warto pielęgnować. W przypadku olejowanej – powinno się to robić raz w roku. Inaczej jest w przypadku podłogi lakierowanej. Ta wymaga najmniej troski, ale po wielu latach, gdy lakier się zetrze – trzeba się liczyć z koniecznością cyklinowania i lakierowania.
Najlepiej myć podłogę wodą?
Przy tej okazji warto się dowiedzieć czym najlepiej myć podłogę drewnianą. – Dostępne na rynku środki nabłyszczające i woskujące do podłóg – zdaniem specjalistów ze Studia Podłóg Z53 przy ul. Zamojskiej – nie są zbyt dobre. Te produkty odkładają się na podłogach drewnianych. Tak naprawdę, do mycia podłogi drewnianej najlepiej użyć zwykłej wody i płaskiego mopa. Mop powinien być dobrze wyciskany. Od czasu do czasu można do wody dodać odrobinę płynu do naczyń – wyjaśnia Andrzej Wroński ze Studia Podłóg Z53 przy ul. Zamojskiej w Lublinie.