Nowy numer 23/2020 Archiwum

To była praca w pełnej gotowości

Ks. Rafał Olchawski w lubelskim "Gościu Niedzielnym" pracował 2,5 roku. Jego nominacja na szefa oddziału była jedną z ostatnich decyzji śp. abp Józefa Życińskiego.

– Skoczyłem studia magisterskie na polonistyce – wspomina ks. Rafał. – Wtedy śp. ks. abp Życiński zaprosił mnie na spotkanie i powiedział, że widziałby mnie na stanowisku opiekuna lubelskiego oddziału "Gościa Niedzielnego". To była jego ostatnia nominacja w diecezji, jaką zostawił przed wyjazdem do Rzymu.

Dla ks. Rafała – jak mówi – zadanie, które przed nim postawił biskup, było wielkim wyzwaniem. – Pamiętam jak pojechałem na szkolenie do Katowic, i zobaczyłem, że "Gość Niedzielny" nie jest taką „niedzielną gazetką”, ale to poważna firma, której zależy, by teksty były najwyższej jakości. Miałem co prawda na studiach filologicznych warsztaty dziennikarskie i wiedziałem mniej więcej jak może ta praca wyglądać, o co chodzi w pisaniu, wiele rzeczy jednak mnie zaskoczyło.

Największym zaskoczeniem dla nowego szefa lubelskiego „Gościa” był fakt, że praca w gazecie trwa w zasadzie non stop. – To praca 24 godziny na dobę. Nie da się nic dokładnie zaplanować, bo nagle może się okazać, że coś wyskoczy i trzeba na materiał jechać nawet późnym wieczorem. To praca, w której człowiek musi być elastyczny. Nie ma też za bardzo czasu na relaks, bo kończy się jeden numer i zaczyna drugi. Cały czas jest pełne zaangażowanie – stwierdza ks. Olchawski.

Ks. Rafał podkreśla, że najważniejsza dla niego w pracy w lubelskim "Gościu", była atmosfera. – Bardzo dobrze mi się pracowało w naszym gronie. Było spokojnie i przyjaźnie. To był też czas, kiedy poznałem wielu ludzi, ale też dowiedziałam się dużo o samej Lubelszczyźnie. Pamiętam, jak robiłem materiał o bibliotece w Kluczkowicach. Nie wiedziałem nawet, że została zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Któregoś razu wybrałem się do jednego z muzeów Lubelszczyzny i tam odkryłem, że podobnie jak w USA, my także mamy miejsce, w którym na wielką skalę prezentowane są skamieniałe drzewa. Takie doświadczenia w tej pracy były naprawdę fantastyczne. No i rozmowy z ludźmi, którzy dzielili się często tez swoimi osobistymi sprawami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama