Nowy numer 5/2023 Archiwum

Abp Budzik: Życzę, by "Gość Niedzielny" był gościem, na którego się czeka

Obchody 20-lecia istnienia lubelskiej edycji "Gościa Niedzielnego" rozpoczęła Msza św. w archikatedrze, której przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Byli szefowie, pracownicy, współpracownicy i czytelnicy "Gościa Lubelskiego" spotkali się na wspólnej modlitwie, by dziękować Bogu za 20 lat działania lokalnej redakcji.

- W dniu świętowania Ewangelia stawia przed nami dwie siostry: Marię i Martę, pokazując dwie postawy: akcji i kontemplacji. Jedna z sióstr biega i krząta się, druga siedzi u stóp Jezusa. Ewangelista pochwala tę drugą, która wybrała słuchanie słów Pana, czyli kontemplację. Ktoś powiedział, że w kontemplacji jest coś z miłości, bo osoba, która jest zakochana, chce przebywać blisko drugiej, słuchać jej, rozmawiać z nią, spędzać czas. Tak jest i z człowiekiem wiary, który chce być blisko Boga, słuchać Jego słów i iść z nim przez życie - mówił abp Stanisław.

Podkreślił też, że nie oznacza to wcale, że Ewangelia krytykuje czy odrzuca postawę pracowitej Marty. - Przecież w innym fragmencie czytamy, żeby nieustannie się modlić w każdej sytuacji, czyli modlić się także poprzez pracę i wykonywane obowiązki. Świętując jubileusz "Gościa", widzimy, jak przez pracę można chwalić Boga, pisząc o Nim nie tylko wprost, ale też poprzez wydarzenia i ludzi opisywanych na łamach tygodnika - mówił biskup.

Podziękował także wszystkim, którzy tworzyli redakcję przez minione 20 lat, zarówno kapłanom, jak i świeckim, i przede wszystkim czytelnikom, którzy zaprzyjaźnili się z "Gościem" i czekają na niego jak na miłego gościa właśnie z ciekawością, co tam u niego słychać.

Po Eucharystii ks. dr Rafał Pastwa, kierownik lubelskiego GN, odebrał w imieniu redakcji medal 700-lecia miasta Lublin z rąk prezydenta K. Żuka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy